Poprvé v historii se také japonští účastníci zapojili do mezinárodního setkání uživatelů a výrobců vakuové techniky PRAGOVAC, které proběhlo na půdě Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Velvyslanectví ČR v Tokiu ve spolupráci s Českou vakuovou společností připravilo program pro incomingovou misi japonských vakuových expertů, kteří zastupovali významné instituce a společnosti v tomto oboru.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Hlavním bodem programu byla účast na 33. ročníku tradiční mezinárodní konference PRAGOVAC 2024 pro zástupce českých i zahraničních firem, členy odborných vakuových společností, jakož i odborníky, vědecké pracovníky a techniky v oboru vakuové techniky. I díky účasti japonské delegace se jednalo o největší konferenci v její historii. Během programu konference proběhl samostatný blok pro členy japonské delegace, kteří představili možnosti spolupráce v obchodu a výzkumu.
Delegace v rámci svého programu dále navštívila výzkumné instituce Matematicko-fyzikální fakultu UK, Fyzikální ústav Akademie věd ČR, Ústav jaderného výzkumu Řež a laserová centra ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech, kde se přesvědčila o vysoké úrovni výzkumu, který využívá vakuové technologie.
Součástí programu byly také prohlídky a jednání u společností VAKUUM PRAHA a STREICHER v Plzni, které dodávají vakuová řešení pro technologické společnosti a výzkumná centra po celém světě. Nechybělo ani závěrečné setkání s japonským velvyslancem v Praze K. Nagaokou, kterému zástupci japonské delegace a České vakuové společnosti tlumočili zájem o podporu ze strany japonské vlády pro další rozvoj spolupráce v této oblasti.
Díky projektu ekonomické diplomacie (PROPED) byla tato mise finančně podpořena ze strany Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu jako součást aktivit vědecké diplomacie s cílem propojit české a japonské vakuové experty a podpořit následný rozvoj spolupráce v tomto odvětví.