Zdroj: CzechTrade

Indický zákaz na vývoz rýže pro JAR

Přestože je Indie největším vývozcem rýže na světě, pro Jihoafrickou republiku je po Thajsku až druhým největším dovozcem.

Přístup jihoafrické vlády k mnoha potenciálním dodavatelům a současná světová úroda rýže by pravděpodobně znamenaly minimální cenové dopady v krátkodobém horizontu. Více než šestiměsíční zákaz vývozu by však mohl výrazně zvýšit cenu obilovin. Cenu rýže by mohlo také zvýšit panické nakupování obyvatel.

Ilustrační fotografie

Pro Jihoafrickou republiku je rýže jednou ze základních potravin a její nedostupnost nebo ještě vyšší cena by pro mnoho obyvatel mohly znamenat problémy. Zemi drtí inflace a také chladná zima protkaná častými výpadky elektrické energie. 

Po zavedení zákazu Jižní Afrika bude muset získávat 21 % rýže z jiných zemí, jako jsou Pákistán, Vietnam a Čína. Indie má příliš velký vliv na globální ceny rýže, a když omezí vývoz, ostatní vyvážející země pravděpodobně zaznamenají zvýšenou poptávku. To obecně zvyšuje náklady pro dovozce po celém světě.

V roce 2022 Jihoafrická republika dovezla z Indie přibližně 182 000 tun rýže, což představuje nejméně 18 % celkového dovozu. Z Thajska se přivezlo 829 000 tun.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika. 
Zdroj: farmersweekly.co.za

• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme