Indie spustila nový investiční portál

Indický trh je obrovský a navíc rychle roste. Zejména zahraniční investoři mají nyní po ruce obsáhlý a uživatelsky přívětivý internetový portál. Je jím India Investment Grid, který spravuje agentura Invest India ve spolupráci s indickým Ministerstvem obchodu a průmyslu. Databáze obsahuje více než 5300 projektů v celkové hodnotě přes 200 mld. dolarů.

Na titulní stránce portálu India Investment Grid figuruje mezi novinkami mimo jiné jako jeden z hlavních a nejvíce sledovaných privatizačních projektů – prodej stoprocentního podílu ve státních aerolinkách Air India. Nalezneme zde zprávu o očekávaných investicích do železnic v objemu 130 mld. dolarů v následujících pěti letech, ale také například informace o investicích do solárních elektráren. Indie v posledních letech zaznamenala ve světovém měřítku jednu z vůbec nejdynamičtějších expanzí instalované solární kapacity. Mimochodem sluneční elektrárny v Indii již přilákaly i české investory.

Investiční projekty jsou uspořádané souhrnně podle sektorů. K dispozici je vždy odkaz na stručnou charakteristiku daného sektoru. Z celkového počtu 27 hlavních sektorů a 69 dílčích odvětví nabízí nejvíce investičních příležitostí nyní doprava, nemovitosti, vodohospodářství a cestovní ruch. Funkce rychlého vyhledávání umožňuje filtrovat projekty nejen podle sektorů, ale i podle svazových států. Mezi investičními příležitostmi jsou zvlášť členěné dále možnosti kapitálového vstupu do již existujících společností a projekty v oblasti CSR – společenské odpovědnosti firem.

Portál nabízí i rychlé informace o aktuálních programech podpory vybraných odvětví. V sekci nazvané „Policy Repository“ lze nalézt konkrétní pobídky a vládní strategie rozvoje hospodářských sektorů v jednotlivých svazových státech. Investiční politika Indie vychází z principu soutěže svazových států o přízeň investorů. V této sekci tak zpravidla najdeme koncepce podpory odvětví, pro něž má daný svazový stát zpravidla dobré předpoklady.

Pokud jde o celostátní podporu jednotlivých sektorů, velmi dobrou orientaci nabízí přehled vládních podpůrných programu (v angličtině označovaných schemes), které lze zadat i jako kritérium výběru projektů. Nechybí zde například odkaz na program rozvoje chytrých měst (Smart City Mission), solární energetiky, rekonstrukce a rozvoj vlakových nádraží, program vyčištění posvátné řeky Gangy, zajištění levného bydlení nebo rozvoje potravinářství ve zvláštních investičních zónách (Mega Food Parks).

Nedávno spuštěné webové stránky tak vhodně doplňují portál věnovaný vládní iniciativě Make in India spuštěné v roce 2014. Klade si za cíl lákat zahraniční investory do země a zvýšit podíl průmyslu na tvorbě HDP na 25 %. Pod „značkou“ Make in India se však už dnes neskrývají jen pobídky pro investory do průmyslu. Mezi 25 vybranými odvětvími nalezneme i služby, například cestovní ruch a celé navazující obory. Podrobné analýzy prioritních odvětví pak mohou spolu s portálem Investment Grid India nabídnout ucelený přehled o možnostech investování v Indii.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dillí (Indie). Autor: Milan Touš, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Indie

Doporučujeme