Zdroj: CzechTrade

Indonésie zahajuje výrobu ekologického vodíku

Indonésie učinila významný krok směrem k udržitelné výrobě energie, když spustila svou první továrnu na výrobu ekologického (tedy zeleného) vodíku nedaleko Jakarty.

Nulový emisní limit chce Indonésie splnit do roku 2060. Na této cestě vedle OZE se začíná uplatňovat i bezemisní výroba zeleného vodíku. Závod má vyrábět 50 tun zeleného vodíku ročně. Elektrolyzér, srdce provozu, je sycen až 3 MWh elektřiny vyrobené ze solárních panelů.

Ilustrační fotografie

Ačkoliv kapacita této první továrny na zelený vodík není vysoká (umožní provoz asi 130 osobních vozů během jednoho roku), je projekt průlomový právě nízkým příspěvkem k produkovaným emisím.

Jakožto palivo, které při výrobě ani používání neprodukuje emise oxid uhličitého, je zelený vodík považován za klíčový pro snižování emisí v mnoha průmyslových odvětvích, jako jsou ocelářství, výroba cementu i doprava (počítá se i s využitím v lodní dopravě).

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Generální ředitel společnosti PLN Darmawan Prasodjo považuje vodíkovou elektrárnu za symbol závazku společnosti k energetické transformaci Indonésie, který nabízí přidanou hodnotu a budoucí obchodní příležitosti. Blízký Singapur již projevil zájem o zelený vodík z Indonésie.

V současné době Indonésie vyrábí 1,75 milionu tun vodíku ročně v drtivé většině z fosilních paliv v podobě tzv. modrého nebo šedého vodíku, jehož produkce je silně neekologická. Vzhledem k vysokému využití vodíku v mnoha dalších odvětvích, by se Indonésie podle ministerstva energetiky mohla stát světovým centrem pro zelený vodík. Napomáhá k tomu také geografická poloha země.

Indonésie se zavázala k nulovým emisím do roku 2060. Zelený vodík je však vedle fotovoltaiky hlavním prostředkem k dosažení ekologických limitů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indonésie.
Zdroj: www.jakartapost.com

• Teritorium: Asie | Indonésie | Zahraničí

Doporučujeme