Inflace v Japonsku dosáhla 40letého maxima z důvodu slabého jenu

Japonské společnosti zvyšují ceny téměř všeho, od pohonných hmot po potraviny a zároveň se dostávají pod tlak nákladové inflace.

Index spotřebitelských cen se v říjnu meziročně zvýšil o 3,6 %, o 0,5 % oproti minulému měsíci a zůstává již sedmý měsíc v řadě nad 2% inflačním cílem japonské centrální banky BOJ. Tento skok představuje nejrychlejší nárůst cen od února 1982.

Ilustrační fotografie

Navzdory růstu cen, který je pro domácnosti stále větším problémem, se však BOJ nepřipojí ke globálnímu trendu zpřísňování měnové politiky zvyšováním sazeb. Dle prognózy BOJ spotřebitelská inflace dosáhne 3 % v současném fiskálním roce (končící v březnu 2023). BOJ ale předpokládá, že v příštím roce klesne na polovinu, protože komoditní a nákladové faktory se vyčerpají.

Rychlejší tempo inflace je částečně způsobeno prudkým poklesem jenu. Vyšší schodek obchodní bilance v říjnu také odrážel negativní dopad slabší měny, což přispělo k tomu, že se japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí vrátila zpátky do recese.

S růstem velkoobchodních cen bojují i subdodavatelé, kdy index cen podnikového zboží CGPI v letošním roce vzrostl o 9 %.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: Nikkei, Mainichi

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme