Iniciativa #PodporujČesko chce pomoci domácímu cestovnímu ruchu

V domácím cestovním ruchu je v Česku zaměstnáno 241 tisíc lidí. Každý pátý Čech potom pracuje v oboru, který na cestovní ruch nějak navazuje. V souvislosti s opatřeními kvůli pandemii COVID-19 i obávanou ekonomickou krizí je přímo ohroženo 130 tisíc pracovních míst. Ambicí iniciativy PodporujČesko je pomoci všem, kteří se u nás věnují cestovnímu ruchu a současná krize je pro ně obrovskou ranou. Platforma PodporujCesko.cz jim nabízí zdarma prostor pro zviditelnění a propojení se s potenciálními hosty a zákazníky.

„Cestovní ruch přestal v polovině března existovat. Zavřely hotely, penziony, kempy, stravovací zařízení aj. Jsme rádi, že konečně dochází k uvolňování přísných opatření, je proto potřeba nabídnout českým spotřebitelům kvalitní služby a pestrou nabídku od ubytování po nejrůznější atraktivity v okolí. Návrat zahraničních turistů bude v letošním roce oproti minulým letům značně omezen. Bohužel zahraniční návštěvníky zejména ve velkých městech nelze nahradit.“ uvádí Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu ČR.  

Ztráta práce přitom nehrozí jen pracovníkům přímo zaměstnaným v cestovním ruchu, ale i v oborech navazujících. Nejde jen o půjčovny sportovního vybavení či regionální vinaře a pivovarníky, ale třeba také o prádelny nebo pekaře. „V loňském roce strávili hosté v ubytovacích kapacitách 57 milionů lůžko-nocí. Na počet návštěvníků se váže i počet navazujících služeb, tedy dodávky pekařů, prádelen apod.,“ doplňuje Viliam Sivek. Nejohroženější jsou přitom menší, regionální podnikatelé či rodinné podniky. Právě jim podává nyní projekt PodporujČesko pomocnou ruku.  

V projektu PodporujČesko se spojili odborníci v cestovním ruchu, IT experti a marketingoví specialisté, aby z vlastní iniciativy přispěli k restartu domácího cestovního ruchu. V tomto odvětví v Česku pracuje téměř čtvrt milionu lidí a polovině z nich hrozí do tří měsíců ztráta zaměstnání.

Prezentace s příběhem pro české podnikatele

Každý poskytovatel ubytování, služeb, aktivit či zážitků se může na webových stránkách  www.PodporujCesko.cz zdarma registrovat a nabízet klientům své kapacity. Kromě informací o službách a kontaktech nabízí web také unikátní prostor pro zveřejnění příběhu daného subjektu. „Tuto iniciativu velmi vítám. Je to mimořádná šance pro podporu českého turismu a nejen pomocná ruka podaná všem, kteří se této oblasti věnují, ale zároveň pro nás všechny možnost, jak poznat i osobní příběhy všech těch, kteří cestovní ruch v České republice vytvářejí,“ říká Viliam Sivek.

„Záměrem nebylo vytvořit další platformu pro pouhé zalistování ubytovacích zařízení a aktivit. Chceme, aby PodporujČesko bylo místem, kde prim hraje příběh, kde se budoucí host propojí přímo s konkrétním majitelem či provozovatelem. Protože necestujeme pouze někam, ale k někomu. Proto chceme projektem podpořit také menší, regionální a venkovské subjekty cestovního ruchu a na něj navazujících služeb,“ doplnil David Samson, jeden z autorů projektu.

Na webových stránkách najde návštěvník vše, co potřebuje k plánování své cesty. Na jednom místě – na jeden klik. Od ubytování, až po blízkou půjčovnu kol, vinný sklep, koupaliště, kemp, prodejnu suvenýrů nebo například minipivovar.

Redakčně upravená tisková zpráva

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Koronavirus
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Služby

Doporučujeme