Inkubátor v Bengalúru má na tamním trhu pomoci zkušeným exportérům, říká Ivan Kameník (video)

Proč bylo po dvou letech existence podnikatelského inkubátoru v Bengalúru jeho řízení přesunuto pod hlavičku agentury CzechTrade? Co všechno se tím pro české exportéry mění a co všechno jim inkubátor nabízí?

Všechny důležité informace o tom, proč stojí za to zvážit využití jeho služeb při pokusu o úspěch na indickém trhu přibližuje v rozhovoru ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Bengalúru Ivan Kameník.

Poslechněte si rozhovor na běžných podcastových platformách

Vzdálenější zahraniční trhy, které významně rostou, mají pro české firmy velký potenciál. Agentura CzechTrade založila český exportní a investiční inkubátor v Bengalúru v Indii, který má firmám pomoci v jejich začátcích na indickém trhu.

Myšlenka vytořit inkubátor vznikla částěčně od samotných firem, které na indickém trhu působily. Některé z nich se potýkaly s neúspěchem kvůli výběru neefektivního partnera či je odradila zdlouhavá místní byrokracie.

Otevření exportního inkubátoru v indickém Bengalúru
Otevření exportního inkubátoru v indickém Bengalúru

Inkubátor pro zkušené exportéry

Inkubátor v Begalúru má kapacitu pro pět firem a každá z nich může získat jednu až dvě pracovní pozice. Projekt není určen pro začínající exportéry, ale pro zkušené, kteří chtějí na indickém trhu zůstat. Výběr firem probíhá několik měsíců prostřednictvím diskuzí a vyhodnocováním vhodnosti firmy. CzechTrade dělá také malý test proveditelnosti zahraničního podnikatelského plánu dané firmy.

Agentura CzechTrade do budoucna plánuje další inkubátory v Kazachstánu a Spojených státech amerických. Síť inkubátorů by měla zajistit vzájemnou pomoc českých firem, v budoucnu i napříč kontinenty. Podle Ivana Kameníka je pro firmy kromě přítomnosti státní pomoci důležité mít možnost obrátit se také na jiné firmy, navzájem si pomoci a předat zkušenosti.

Audio verzi rozhovoru najdete na podcastových platformách

Přehrát rozhovor na platformě Apple Podcast

Přehrát rozhovor na platformě Google Podcast
• Teritorium: Česká republika