Insolvence britských výrobců nápojů a potravin

Ve Velké Británii se za uplynulý rok prudce zvýšil počet potravinářských společností, které se dostaly do platební neschopnosti.

Podle skupiny Inverto, která se zabývá poradenstvím v oblasti řízení, se počet firem v Británii produkujících potraviny a nápoje, které se dostaly za posledních 12 měsíců do platební neschopnosti, zvýšil o 108 %.

Ilustrační fotografie

Celkový počet britských producentů v insolvenci byl 278. U společností vyrábějících potraviny došlo ke 102% nárůstu insolvencí, zatímco u výrobců nápojů se počet zvýšil o 123 %. Skupina Inverto uvedla, že k platební neschopnosti mnoha z těchto podniků došlo kvůli růstu nákladů a zdražení surovin v důsledku války na Ukrajině, kvůli čemuž mnohé firmy nebyly schopné splácet dluhy.

Zároveň však v posledních měsících došlo obecně k poklesu cen vstupů a výrobci potravin a nápojů by tak měli být schopni u svých dodavatelů vyjednat snížení nákladů. V červnu 2023 již některé britské supermarkety začaly snižovat ceny základních produktů, jako jsou chléb, máslo, olej, těstoviny a sýry. Některé řetězce snížily i ceny ovoce a zeleniny a také vybraných masných výrobků, ryb nebo drůbeže.

Autoři: Paul Wilkins a Tibor Angyal, místní zástupci ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme