Investice do propagace je cesta jak čelit asijské konkurenci

Největší český výrobce pódiové techniky a pouzder na hudební nástroje firma ŠIBA se musí popasovat se zahraniční konkurencí.

Značku ŠIBA s.r.o. založili v září 1989 fanoušci rockové hudby Martin Šimek a Josef Barchánek. Záměrem bylo vytvořit soukromou firmu orientovanou především na výrobu pouzder a příslušenství pro hudební nástroje. Později rozšířili podnikání o výrobu a pronájem mobilních pódií pro kulturní, společenské a sportovní akce. Vzhledem k záplavě trhu nekvalitními a levnými výrobky z Asie se majitelé rozhodli investovat do modernizace výrobního areálu a díky Středočeskému inovačnímu centru (SIC) také posílit propagaci. 

Pouzdra na hudební nástroje ŠIBA | SIC

„Asijská konkurence zahrnuje místní trh výrobky, jejichž nízká cena je na úkor kvality. Dodávky jsou velkoobjemové série stejného typu. Bez možnosti modifikace dle individuálních přání zákazníka. A navíc s dlouhými dodacími termíny na trhy EU,“ vysvětluje Josef Barchánek, majitel a zakladatel firmy a dodává: „Naší konkurenční výhodou je individuální přístup k zákazníkovi i schopnost plnění malosériových zakázek. Také jsme schopni okamžitě reagovat na poptávku v nepoměrně kratším čase, než velcí zahraniční dodavatelé, včetně inovací a individuálních požadavků zákazníka. V neposlední řadě jsme stabilní českou výrobní firmou, což je zvláště v turbulentních mezinárodních obchodně dodavatelských vztazích jednoznačným přínosem pro naše zákazníky.“ 

Současný stav marketingu firmy vychází ze situace na trhu před cca deseti lety. Během této doby se velká část obchodních vztahů stálých i potencionálních zákazníků ŠIBA s.r.o. přesunula směrem k asijské produkci. 

Příslušenství pro hudební nástroje ŠIBA | SIC

V poslední době se však stále více ukazuje, že dodávky a výroba zboží v minulosti pevně navázané na asijské trhy jsou problematické, někdy až nefunkční. Této situace firma maximálně využila – zvýšením investic do propagace, rozsahu výrobní produkce a benefitů pro zákazníky jako jsou kvalita, flexibilita, stabilita a dostupnost. 

„V oblasti propagace jsme využili program INO:EX Středočeského inovační centra. S jeho pomocí prošla naše firma redesignem tištěných propagačních materiálů, webových stránek a e-shopu. Také připravujeme nový design šitých pouzder a obalů na hudební nástroje,“ popisuje spolupráci se SIC Josef Barchánek. 

Dalším plánovaným vývojem firmy v horizontu tří let je především expanze na zahraniční trhy, zejména do Německa a Rakouska. V Německu se jedná hlavně o oblasti s tradiční předválečnou výrobou hudebních nástrojů v oblasti bývalých Sudet a blízkého německého pohraničí. V Rakousku pak o oblasti v okolí Alp s hlubokými folklorními kořeny, kde se výrobci zaměřují především na výrobu tradičních hudebních nástrojů. 

Díky programu INO:EX očekávají majitelé firmy navýšení počtu zakázek o 15-20 %, získání nových zákazníků o cca 10 % a zvýšení obratu firmy o cca 15-20 %. Již nyní se podařilo získat nového klienta z Chorvatska. 

Více informací o službách a programech pro malé a střední firmy naleznete na webu SIC.

Zdroj: Středočeské inovační centrum

• Oblasti podnikání: Kreativní průmysly

Doporučujeme