Investiční příležitosti v ruské Kugarské oblasti

Obchodně-průmyslová komora města Kurgan uspořádala pro generální konzuláty, pod které spadá Kurganská oblast, dvoudenní představení zdejších investičních příležitostí.

sattahipbeach / Shutterstock.com

Obchodně-průmyslová komora města Kurgan uspořádala minulý týden pro generální konzuláty, pod které spadá Kurganská oblast, dvoudenní představení zdejších investičních příležitostí. (Toto představení je zřejmým pokračováním prezentace Kurganské oblasti v Moskvě v březnu 2021).  Akce se z Jekatěrinburgu zúčastnili generální konzulové Francie, Běloruska, Ázerbajdžánu, Kyrgyzstánu, Tadžikistánu a honorární konzul Slovinska. Za český GK se zúčastnil OED. Dále se zúčastnil generální konzul Kazachstánu z Omsku a honorární konzul Jižní Koreje z Tjumeně.

První den byla představena nová farmaceutická firma Velpharm, která sice byla postavená teprve v roce 2017, ale svou produkcí léků v pevné i tekuté formě získala již 30% ruského trhu. V současnosti probíhá závěrečná fáze jednání s Kazachstánem, že tam postaví svou dceřinou firmu. Dále byl představen Kurganský průmyslový park, který je postupně rozšiřován rekonstrukcí polorozpadlých budov areálu starého strojírenského závodu. Podmínky pro přicházející investory jsou velmi výhodné v oblasti nájmu prostor, energií, vody i velmi výhodného zdanění.

Druhý den byla v areálu průmyslového parku Území rozvoje oblasti představena produkce speciální dopravní techniky vyráběné v Kurganské oblasti. Jednalo se především o pásové i kolové tzv. „vězděchody“, tedy vozidla schopná projet velmi těžkým terénem včetně bažin a vodních ploch. Byly to ale i vysoce průchodná protipožární vozidla, malé dálkově řízené požární vozidla, malé kolové nakladače apod. Poté představil gubernátor Kurganské oblasti V. Šumkov hlavní ideje investičního rozvoje oblasti. Uvedl, že je zajímají partneři z hlediska know-how, financí dostala oblast z federálního rozpočtu podpory rozvoje dostatek jako jedna z nejchudších oblastí federace. Poté jeho náměstek V. Archipov představil některé konkrétní projekty:

  • Výroba zemědělské techniky a doplňkových zařízení (dosud import do RF dosahuje 60 %).
  • Výroba přesných forem pro odlitky z plastu a hliníku.
  • Těžba cihlářských hlín a výroba cihel, těžba a úprava stavebních písků, keramzitu, rašeliny.
  • Výstavba mlékárenských komplexů.
  • Chov a zpracování hovězího, skopového a kuřecího masa.
  • Výstavba sanatoria na Medvědím jezeře (voda i bahno zdravotně srovnatelné s Mrtvým mořem).
  • Výstavba turistických center u jezer a v horách Kurganské oblasti.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Jekatěrinburgu (Rusko).

• Teritorium: Evropa | Rusko | Zahraničí

Doporučujeme