Italská krize dusí export českých firem

Český export do Itálie výrazně ohrožuje situace v koronavirem nejvíce postižených oblastech. „Do všech tří zasažených regionů se vyváží většina výrobků z České republiky, což v současnosti představuje velký problém,“ upozorňuje vedoucí zahraniční kanceláře státní agentury CzechTrade v Miláně Marek Atanasčev.

V regionu Lombardie je největší počet nakažených koronavirem Covid-19 a také nejvyšší počet obětí.

Lombardie, jež je stejně jako zbytek země v úplné karanténě, se z 25 procent podílí na HDP italské ekonomiky.  S šířením nákazy jsou na tom podobně také oblasti Benátska a Emilia-Romagna, které dohromady tvoří 40 % HDP a z 50 procent se podílejí na exportu.  

„Podle prognóz ekonomů by stačil měsíc ochromení Itálie, aby byl dopad na český export závažný. V současné době se s tíživou situací v Itálii potýkáme již sedmnáct dní a do budoucna může být situace pro český export vážná hlavně v oblasti automotive nebo nábytkářství. Zároveň zde velmi trpí turismus, kdy se oproti loňskému roku v některých oblastech snížila návštěvnost i o 90 procent,“ varuje Marek Atanasčev.

Itálie je pro Českou republiku osmým největším vývozním trhem. Loňský export činil přes 173 miliard korun. Nejčastěji se od nás na Apeninský poloostrov vyvážejí stroje, léky nebo automobily. Co se týče importu, Italové jsou pro tuzemsko pátým největším partnerem. Loňský dovoz přesáhl hranici 167 miliard korun a dominují mu automobily nebo ropa.

Vláda pumpuje do ekonomiky miliardy

Koronavirus Covid-19 zasáhl primárně průmyslově silný sever státu. Italská vláda tedy připravila opatření na podporu ohrožené ekonomiky a snaží se, aby byl celkový dopad pandemie na její hospodářství co nejmenší.

„V současné chvíli vláda připravila budget ve výši 25 miliard eur na podporu italské ekonomiky, firem a fyzických osob. Počítá s okamžitým užitím dvanácti miliard, které budou rozděleny na zdravotnické prostředky a prostředky civilní obrany. Následně budou poskytovány půjčky firmám, podpora rodinám, firmám k vyplácení mezd, snížení splátek na bydlení a další. Zároveň by 4 miliardy měly jít na podporu exportu,“ doplňuje Atanasčev.

Alessia Pierdomenico / Shutterstock.com

Tamní podniky tvoří 95 % malých a středních firem, na kterých je Itálie závislá a z toho důvodu se vláda chystá vyplácet finanční podporu. „Právě tyto podniky jsou na jakékoliv výkyvy nejvíce náchylné, ale italská vláda deklarovala, že nikdo kvůli koronaviru nepřijde o finanční prostředky,“ zmiňuje Atanasčev.

Móda v ohrožení

Celá situace silně dopadá také na módní průmysl. „Do Itálie každoročně přijíždí přibližně 6 milionů Číňanů, kteří standardně projíždějí na trase Milán-Řím, a jsou největší klientelou pro prestižní módní italské značky. Koronavirus velmi narušil prodeje, které začaly klesat a v současné době jsou zastavené veškeré obchody a obchodní aktivity, které nesouvisí s prodejem potravin a léků,“ upouorňuje Atanasčev.

Každodenní život v Itálii je zásadně omezen, což může být fatální i pro zahraniční obchod.  Projevují se problémy s expedicí zboží do České republiky a dodávky se zpomalují. „Itálie je jedním z našich největších obchodních partnerů a přeshraniční výměna je v podstatě ve všech sektorech. Italský tisk upozornil na problém s přechodem zboží přes hranici v průsmyku Brenner, což je hlavní tepna mezi Rakouskem a Itálií, kde denně projede 4 až 5 tisíc kamionů. V současné době se jejich počet snížil na polovinu, řidiči musí podstupovat zdravotní prohlídky a tvoří se kolony až k Bolzanu,“ dodává Atanaščev.

Pro CzechTrade je zásadní, že jsou až do července zrušené veškeré veletrhy a individuální schůzky s českými podnikateli na území Itálie, což pro klienty agentury znamená zmaření obchodních příležitostí. Vládní dekret o karanténě je sice platný do 3. dubna, ale teoreticky může být prodloužen až na půl roku.

„Další věc je, že mnoho italských firem čerpá placené či neplacené dovolené nebo pracuje na Home Office a Italové většinou používají pevné linky, takže je těžké někoho zastihnout a plánovat další aktivity. Pozitivní je, že na straně našich klientů přetrvává optimistická nálada, že vše odezní a budeme moct pokračovat v rozjednaných plánech. Z naší strany jsme připraveni exportérům pomoci, jak jen to bude možné, “ říká Marek Atanasčev.

• Teritorium: Česká republika | Itálie
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Obchod

Doporučujeme