Italské železnice plánují tendry za miliardy eur

Italskou železniční infrastrukturu spravuje Italská železniční síť (Rfi), která patří do skupiny Italských železnic (FS).

Zodpovídá za tratě, stanice a systémy, zaručuje železničním podnikům přístup k italské síti, provádí údržbu a zajišťuje bezpečnost provozu po celé infrastruktuře, řídí investice do modernizace železničních tratí a zařízení a vyvíjí technologie. Tato společnost má za významný úkol, v rámci Italského plánu obnovy (Pnrr) vykonat do konce roku 2026 strategické práce na italských železnicích za 20 miliard euro.

Ilustrační fotografie

V současné době se připravují výběrová řízení na zakázky za 5,1 miliardy euro. Během roku 2022 byly zadány zakázky za 4,6 miliardy euro a v nadcházejících měsících plánuje Italská železniční síť vypisovat další tendry za více než 6,8 miliardy euro. Jedná se o zhruba 60 stavebních děl z celkových 96 v rámci Pnrr. V příštích dvou letech se plánuje další řada tendrů za v celkové hodnotě 3,5 miliardy euro.

Mezi čerstvě zadané zakázky patří mimo jiné zabezpečení evropských systémů řízení železničního provozu (ERTMS), které umožní zvýšit bezpečnost i kapacitu infrastruktury a přesnost celé sítě. Dále pak tendry na tratě Neapol-Bari a Palermo-Katánie.

Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Společnost Rfi rovněž zveřejnila v Úředním věstníku Evropské unie výběrové řízení na výstavbu nového železničního spojení mezi nádražím Bergamo a letištěm Orio al Serio v hodnotě 121 milionů euro. Projekt umožní spojení letiště s městem Bergamo za 10 minut a posílí spojení s Milánem.

Projekt zahrnuje novou dvoukolejnou trať o délce přibližně 5,3 km, jejíž první kilometr povede ze stanice Bergamo podél stávající tratě Bergamo-Montello. Budoucí stanice obsluhující letiště bude mít čtyři koleje, nástupiště pro cestující dlouhá 250 metrů a vysoká 55 metrů a bude propojena podzemním prstencem přímo s letištěm.

Příležitosti pro české firmy

Českým firmám z oboru železničního průmyslu doporučujeme pravidelně sledovat webové stránky Italských železnic (FS), kde jsou zveřejněny přehledy nejvýznamnějších plánovaných či již započatých stavebních děl. Referenčním bodem pro dodavatele představují webové stránky nákupního portálu Italských železnic. Zde lze nalézt vypisované tendry společností skupiny Italských železnic.

Obecně platí, že velké společnosti vedou registr dodavatelů a vypisované tendry jsou určeny pro registrované subjekty, ale často jsou otevřeny také pro zahraniční firmy. Zápis do seznamu dodavatelů Italských železnic lze provést prostřednictvím formuláře na webových stránkách Italských železnic (Nuova registrazione fornitore).

Pro získání informací ohledně vypisovaných tendrů Italské železniční sítě doporučujeme sledovat příslušné webové stránky. Rfi vypisuje pravidelně řadu výběrových řízení na stavební práce, služby a dodávky. Veškeré informace o tom, jak se účastnit výběrových řízení, jsou zveřejňovány na stránkách tendrů (Gare Rfi) a na nákupním portálu Rfi.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Římě (Itálie). Autorka: Andrea Nimmerfrohová, ekonomická specialistka.

• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí

Doporučujeme