Italský obranný průmysl má široký záběr, nabízí příležitosti i pro české firmy

Obranný průmysl patří k předním průmyslovým odvětvím Itálie. Země je jedenáctým nejvýznamnějším výrobcem zbraní na světě.

Celkem 2 500 firem zaměstnává 92 000 osob a produkuje 0,75 % HDP. Země má rozsáhlou a vyspělou výrobní základnu zahrnující vesmírné systémy, elektroniku, letadla, obrněná vozidla, zbraňové systémy a lodě.

Ilustrační fotografie

Společně s leteckým průmyslem představuje sektor hodnotu 13,5 miliardy eur a zaměstnává 160 000 lidí. Hodnota vývozu v roce 2021 činila 4,661 miliardy eur (4,647 v roce 2020). Itálie má v obranném průmyslu 3% podíl na světovém trhu a je na 20. místě coby dovozce. Potřeby italské armády jsou převážně uspokojovány domácí výrobou a většina výroby je určena na export.

Italskému obrannému průmyslu dominují dva velcí hráči s monopolem v oboru. Klíčovým dodavatelem je Leonardo, osmý největší výrobce zbraní na světě se sortimentem elektroniky, letadel, vrtulníků, torpéd. Druhým výrobcem je společnost Fincantieri, hlavní dodavatel velkých válečných lodí, který je na 50. místě v seznamu 100 největších výrobců SIPRI. Nepřehlédnutelné je i Iveco se svou divizí Iveco Defence Vehicles. Letecký a obranný sektor dále obsahuje více než 4 000 malých a středně velkých společností.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Posílení společných obranných kapacit

Pandemie i ruská agrese na Ukrajině připomněly potřebu nezávislého a soběstačného průmyslu Evropy a zejména potřebu budování společných obranných kapacit a obranné spolupráce. V Itálii se tak v polovině dubna představily firmy Compelson, CSG – Czechoslovak Group, Grant Detection, Inflatech, Rescue Trailer a Vzduchotechnik.

Firmy prezentovaly své produkty a úspěchy italským partnerům v zaplněném sále Velvyslanectví ČR v Římě, kde prezentace zhlédli zástupci ministerstva obrany, představitelé armády a bezpečnostních složek, jednatelé firem. Z reakcí italských partnerů bylo zřejmé, že české společnosti mají co nabídnout a zájem přerostl v poptávky, které začaly přicházet ještě týž den.

Akci zahájil velvyslanec Jan Kohout a zástupce ministerstva obrany Michal Rendla. Prezentace se konala v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED, byla pořádána ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Asociací obranného průmyslu ČR.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Římě (Itálie). Autor: Marcel Sauer, obchodní rada.

• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme