Izrael uvolnil pravidla vstupu. Mohou z toho těžit i české firmy

Po skoro dvou letech, kdy se Izrael uzavřel cizincům, se země rozhodla odstranit cestovní omezení, pro očkované i neočkované. České firmy mohou opět působit na izraelském trhu a utužovat obchodní vztahy nebo navazovat nové kontakty.

Izrael je dlouhodobě jedním z nejdůležitějších mimoevropských partnerů ČR. V prvním pololetí roku 2016 šlo dokonce o třetí nejvýznamnější exportní trh mimo Evropu. Vysoce pozitivní obchodní bilance ve prospěch ČR pak vypovídá o tom, že jsou české firmy schopny se úspěšně prosadit na izraelském trhu. Do roku 2019 export českých firem do Izraele činil přes 20 mld. Kč ročně.

Ilustrační fotografie

Špatnou zprávu nejen pro česko-izraelské obchodní vztahy však znamenal příchod koronavirové pandemie. Na rozdíl od řady jiných států se Izrael zcela uzavřel cizincům na téměř dva roky, kdy bylo přicestování do země bez víza prakticky nemožné. Tento krok měl za následek značné komplikace i pro české firmy, což se projevilo mimo jiné propadem českého exportu do Izraele na hodnotu 18,4 mld. Kč za rok 2020.

Svítání na lepší časy přišlo na začátku listopadu 2021, kdy Izrael umožnil bezvízový vstup cizinců na své území. Toto uvolnění restrikcí však trvalo pouze několik týdnů, z důvodu příchodu nové koronavirové varianty omikron. Omezení padla až 1. března.

Investice v době po covidu

Mimo toto otevření izraelského trhu světu se českým firmám nabízí i řada příležitostí spojená a reakcí Izraele na koronavirovou pandemii. Nedávno schválený rozpočet obsahuje celou řadu významných opatření na podporu ekonomiky a obnovu země po krizi. Více financí má směřovat například do oblasti dopravy a automobilového průmyslu, na obnovu a novou výstavbu infrastruktury či do oblasti energetiky. Stejně tak by měl být podporován i sektor služeb. Právě díky umožnění vstupu českých podnikatelů na izraelské území bez větších komplikací, by pak i české firmy měly mít možnost z těchto balíčků na podporu izraelské ekonomiky profitovat.

Pro český export je dobrou zprávou také nedávná změna kurzu šekelu, který nabírá na síle vůči hlavním měnám, jako je například euro či dolar. Od značného posílení šekelu v listopadu minulého roku se měna dodnes nevrátila na předchozí hodnoty, čímž na izraelském trhu zvýhodňuje i české exportéry. Ti získávají výhodné postavení a řadu příležitostí zapojit se se svými produkty do obnovy izraelské ekonomiky po koronavirové krizi.

Vývoj situace z hlediska případného omezování ekonomiky z důvodu nepříznivého vývoje pandemie vidí optimisticky také izraelský ministr financí Avigdor Lieberman, který plánuje ponechat ekonomiku otevřenou. Po dvou letech, kdy byl vstup na izraelský trh pro české firmy značně limitován, jsou tedy vyhlídky do budoucnosti optimistické.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tel Avivu (Izrael). Autoři: Tomáš Kadlec, ekonomický diplomat, Martina Drdlová, stážistka.

• Teritorium: Asie | Izrael | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme