Japonská vláda udělila Josefu Léblovi Řád vycházejícího slunce

Za významný přínos k posílení ekonomických vztahů mezi Japonskem a Českou republikou obdržel Josef Lébl, jeden ze zakladatelů agentury CzechInvest, od japonské vlády Řád vycházejícího slunce se zlatými paprsky na náhrdelní stuze. V úterý 27. listopadu 2018 mu jej osobně předal japonský velvyslanec v České republice Kaoru Schimazaki. V CzechInvestu Josef Lébl působí dodnes jako odborný poradce.Josef Lébl byl v roce 1992 tehdejším ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Dlouhým pověřen založením České agentury po zahraniční investice CzechInvest, později přejmenované na Agenturu pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Agentura vznikla 1. listopadu 1992. Od roku 1993 Josef Lébl v CzechInvestu působí jako poradce generálního ředitele. Stál u zrodu velké většiny všech japonských investičních záměrů v České republice, jako byly projekty firem Panasonic, Toyota, Denso, Daikin, Shimano, Toray, Hitachi a mnohé další.

„První významnou japonskou investicí v Česku byla výroba televizorů firmy Matsushita Electric Industrial, neboli Panasonic, z roku 1996 v Plzni. S Japonci jsme o ní jednali od června 1995,“ vzpomíná na investiční projekt, který tehdy otevřel Českou republiku mnoha dalším japonským investorům, Josef Lébl. „V 90. letech jsem v Japonsku na jednáních s investory trávil dohromady i několik měsíců ročně,“ dodává.

Do roku 2017 dojednala agentura CzechInvest do České republiky 137 investičních záměrů japonských firem v souhrnné výši 127,9 miliardy korun. To z Japonska činí druhého největšího zahraničního investora v České republice, hned za Německem.

Řád vycházejícího slunce je japonský řád založený v 19. století císařem Meidži. Uděluje se za zvláštní přínos na poli mezinárodních vztahů, propagace japonské kultury, rozvoje blahobytu a ochrany přírody. V minulosti jej obdržely významné zahraniční osobnosti, ke kterým patří například Donald Rumsfeld, Dick Cheney, John McCain nebo Antonio Gutteres. Z Čechů se držitelkou řádu stala například v roce 2010 gymnastka Věra Čáslavská.

Fotografie poskytnuta Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Doporučujeme