Japonské podniky se zaměřují na biopaliva v rámci snahy o dekarbonizaci

Provozovatelé japonských restaurací a výrobci potravin se snaží o využití použitého fritovacího oleje a potravinového odpadu jako biopaliva.

Jde nejen o účinný způsob recyklace kuchyňského odpadu, ale také o prostředek přispívající k dekarbonizaci dodavatelských a výrobních procesů a nově o snížení závislosti na surovinách pocházejících z Ruska.

Ilustrační fotografie

Společnost Sagami Holdings, provozovatel potravinářského řetězce v Nagoji, rafinuje odpadní olej z fritéz na bionaftu pro nákladní auta. Společnost zahájila tuto činnost v deseti prodejnách v regionu Kansai ve spolupráci s výrobcem a distributorem biopaliva z Kjóta a místními dopravci.

Společnost plánuje používat naftu obsahující 5 % biopaliva ve svých nákladních vozidlech. Podíl biopaliva bude postupně navyšovat při průběžném vyhodnocování jeho vlivu na motor a výkon. Sagami provozuje přibližně 250 prodejen po celé zemi a ročně shromáždí 350 tun odpadního oleje. Firma odhaduje, že pokud by zavedla biopaliva v celé své rozvážkové síti, sníží emise oxidu uhličitého o 3,8 tuny ročně.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Společnost Pasco Šikišima z Nagoji plánuje v letošním roce využít odpad, který vzniká při výrobě chleba, např. chlebové kůrky k výrobě paliva z biomasy (biokoksu). Společnost bude zkoumat možnost využití nové generace ekologického paliva jako náhrady plynu, který používá při fermentaci a výrobě páry.

Řetězec obchodů se smíšeným zbožím Family Mart podporuje iniciativu sběru použitého kuchyňského oleje ze šesti prodejen ve městě Saga, který bude znovu použit jako palivo pro autobusy a popelářské vozy ve městě.

Biopaliva se v Japonsku rychle stávají životaschopným dekarbonizačním opatřením v souvislosti s rostoucím zájmem o snahu snížit emise uhlíku. Mnoho výrobců a dopravních společností zkoumá možnosti využití biopaliv, aby snížily emise oxidu uhličitého při použití konvenčních spalovacích motorů.

Dle odhadů se japonský trh s energiemi z biomasy včetně biopaliv během příštích 15 let více než zdvojnásobí, a to z 670 mld jenů (5,5 mld USD) v roce 2020 na 1,7 bilionu jenů v roce 2035.

Zdroj: The Japan News, Yomiuri Shimbun
Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika | Potravinářský průmysl

Doporučujeme