Ostatními nápoji se rozumí tzv. happoshu, tj. alkoholické, převážně perlivé nápoje obsahující nejvýše 67 % sladu a tzv. pivní nápoje třetí kategorie, jež se vyznačují použitím jiných obilovin (např. sóji nebo hrachu) namísto sladu. Dle platné právní úpravy činí daň z piva 63,35 JPY, zatímco daň z happoshu a piv třetí kategorie 46,99 JPY na 350 ml nápoje.
Zejména happoshu přitom v posledních letech v Japonsku platí za hlavního konkurenta pivu, neboť představuje alternativu především pro ty spotřebitele, pro které je rozhodujícím kritériem při výběru alkoholického nápoje cena. Cena jednoho 350ml balení takového nápoje vychází v obchodech v průměru o 30 % levněji. Stejně velké balení tzv. piva třetí kategorie lze pořídit, v důsledku nahrazování sladu v nápoji jinými ingrediencemi, ještě levněji.
ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí
První společností, která uvedla nápoj kategorie happoshu na trh byl pivovar Santory, a to v roce 2012. K dnešnímu dni vyrábí tyto nápoje hned v několika variantách a příchutích všechny největší japonské pivovary.
S účinností od roku 2026 by se však daňové rozdíly mezi těmito kategoriemi nápojů měly vyrovnat, resp. by mělo dojít k zavedení unifikované daně ve výši 54,25 JPY na 350 ml nápoje. V případě piva by se tak jednalo o pokles o 14,4 %, zatímco u happoshu a piv třetí kategorie o nárůst o 15,4 %. V důsledku této změny by také mělo dojít ke snížení cenového rozdílu mezi předmětnými produkty.
Zástupci japonských pivovarníků si od dané změny slibují, že napříště již nebude hlavním faktorem při výběru pivního nápoje cena, ale chuť a kvalita. Doufají proto rovněž v opětovné navýšení spotřeby piva.