MHLW opatření přijalo v návaznosti na případy otravy metylalkoholem v ČR, jež byly zaznamenány v září 2012. Veškeré do Japonska dovážené lihoviny s obsahem alkoholu vyšším než 20 %, vyrobené v ČR, musely být laboratorně testovány na přítomnost metanolu při každém jednotlivém dovozu, byť se jednalo o stejného výrobce a stejnou šarži nápoje.
Obecné legislativní pravidlo stanoví, že povinnost prokázat přípustný limit metanolu v lihovině laboratorním testem (1,2 mg/ml) se vztahuje pouze na ovocné pálenky (z důvodu uvolňování metylalkoholu z peckovin). V případě ČR však byla tato povinnost vyhláškou MHLW rozšířena na veškeré alkoholické nápoje s obsahem více než 20 % alkoholu.
ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí
Uvedená legislativní změna se týkala zejména českých exportérů lihovin, kteří byli v dotčeném režimu povinni tyto dodatečné testy provádět na svoje náklady. Ve výsledku se tím dovoz do Japonska výrazně prodražoval a snižoval konkurenceschopnost na japonském trhu. Ovlivnilo to rovněž obecné vnímání ČR coby bezpečného státu původu z hlediska nápojů a potravin.
Zrušení tohoto režimu předcházelo vyjednávání mezi českou a japonskou stranou v rámci zemědělské diplomacie, které trvalo několik měsíců.