Japonský agrární export roste v roce 2023 rekordním tempem

Export japonských zemědělských, lesnických, rybářských výrobků a potravin překročil 1 bilion jenů již během prvních devíti měsíců letošního roku, což je nejrychlejší tempo v historii.

Podle Ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu se export v období od ledna do září zvýšil ve srovnání s předchozím rokem o 5,8 % na jeden bilion jenů.

Ilustrační fotografie

Pouze vývozy do Číny v září klesly o 47 % na 14 miliard jenů, kdy export rybářských výrobků do země prudce poklesl o 91 % na 800 milionů jenů. Důvodem je čínský zákaz dovozu japonských rybářských výrobků z konce srpna poté, co Japonsko začalo do moře uvolňovat vodu obsahující malé množství radioaktivního tritia z poškozené jaderné elektrárny Fukušima.

Podle ministerstva byly exporty u hřebenatek a mořských okurek do Číny v září nulové. Avšak vývoz rybářských výrobků do Číny v hodnotě 800 milionů jenů, včetně perel, korálů a okrasných kaprů „nishikigoi“ naznačuje nejasnost rozsahu čínského dovozního zákazu.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Vývoz potravin do USA vzrostl o 41 %, přičemž nejvíce se projevil zvýšený vývoz mořských plodů. Také do Hongkongu vzrostl export o 42 %. Zde vede vývoz perel, navzdory čínskému zákazu dovozu rybářských výrobků z deseti japonských prefektur.

Japonský roční vývoz zemědělských, lesních, rybářských výrobků a dalších potravin poprvé překročil 1 bilion jenů v roce 2021. Loni dosáhl roční vývoz 1 bilionu jenů za 10 měsíců a celkově dosáhl rekordních 1,4 bilionu jenů.

Zatímco ministerstvo udržuje cíl zvýšit roční export na 2 biliony jenů v roce 2025 a na 5 bilionů jenů v roce 2030, pokles exportů do Číny by mohl vzestupný trend oslabit.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí

Doporučujeme