Japonský HDP ve 3. čtvrtletí rostl pouze o 0,2 %

Obchodní vztahy mezi USA a Čínou společně se zpomalením celosvětového růstu se projevily i na ekonomice Japonska. Ta zaznamenala nejhorší čísla za poslední rok.

Podle dat japonské vlády vzrostla meziročně ekonomika za poslední čtvrtletí o pouhé 0,2 %, jedná se tak o výrazné zpomalení oproti 1,3 % v předchozím období. V důsledků globálních trendů a probíhajícího japonsko-korejského obchodního sporu utrpěl především export. Dle japonského ministra hospodářství Nišimury Jasutošiho lze u vývozu očekávat další oslabení i v budoucnu, a to především díky pokračující nízké poptávce po automobilech, elektronických součástkách a poklesu turistů z Jižní Koreje.
S ohledem na říjnové zvýšení spotřební daně na 10 % lze nicméně do jisté míry pozitivně interpretovat pokles domácí poptávky z 0,6% růstu na 0,4 %. Domácí poptávka totiž před posledním zvýšením v roce 2014 zaznamenala raketový nárust následovaný rapidním poklesem v následujícím období, který zapříčinil 7,3% zpomalení japonského HDP. Vláda si proto slibuje, že s ohledem na absenci růstu ve spotřebě domácností, by protentokrát nemusely být následky zvýšení spotřební daně natolik drastické. 

Zdroj: Reuters, Nikkei
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Tokiu

• Teritorium: Japonsko

Doporučujeme