Japonský McDonald’s opět zvyšuje ceny kvůli vyšším nákladům na suroviny

Společnost McDonald’s Holdings Japan letos již po druhé zvýšila ceny svých pokrmů, řetězec se tak snaží kompenzovat vyšší náklady na suroviny způsobené slabým jenem.

Ke zvýšení cen došlo na konci září. Běžný hamburger nyní stojí 150 jenů, a jedná se tak o 40% nárůst v porovnání s cenou z března letošního roku. McDonald’s není jediným restauračním řetězcem, který přenáší vyšší náklady na spotřebitele. Například společnost Duskin, provozovatel řetězce Mister Donut, zvýšil letos podruhé ceny u téměř všech svých produktů v nabídce.

Ilustrační fotografie

Japonský trh s alternativními potravinami zasažený vysokými cenami sóji

Japonské restaurace a prodejci rozšiřují svou nabídku o rostlinné náhražky masa v naději, že využijí rostoucího zájmu spotřebitelů o zdravé a udržitelné potraviny, přestože ceny klíčové komodity – sójových bobů – rostou.

Cena futures kontraktů na mezinárodním trhu je nyní 1,5krát vyšší než v roce 2020 kvůli rostoucí poptávce v Číně a narušení dodávek po ruské invazi na Ukrajinu. Japonsko je závislé na dovozu z 93 % své spotřeby sóji. Přesto je zde průmysl alternativních potravin na vzestupu. Oblíbené jsou polévky bez vajec s vývarem ze sójového mléka doplněné rostlinným masem, klobásy z hrachu, fazolí a rýže nebo rostlinné placičky. A další výrobci se chystají vstoupit na trh.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Obchodníkům, které nyní trápí inflace, ale svítá na lepší časy v podobě nárůstu zahraničních návštěvníků. Japonsko, které od 11. října 2022 výrazně zmírní příletové restrikce vyvolané pandemií, se nyní otevírá, přičemž slabý jen z něj činí atraktivnější destinací. Japonská agentura pro cestovní ruch odhaduje počet vegetariánských a veganských návštěvníků, kteří přijeli do země v roce 2018 na 1,67 milionu, což představuje více než 5 % z celkového počtu návštěvníků.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: Nikkei Asia

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme