Japonský řetězec podal žalobu za suši terorismus

Provozovatel suši řetězce, který se stal středem pozornosti celé země kvůli virálnímu videu, na němž chlapec olizuje láhev se sójovou omáčkou, podal na chlapce žalobu o náhradu škody ve výši 67 milionů jenů (11 mil. Kč).

Společnost Akindo Sushiro, která provozuje síť restaurací Sushiro, podala žalobu u okresního soudu v Ósace v březnu tohoto roku.

Ilustrační fotografie

Podle žaloby šel chlapec začátkem ledna s kamarádem do provozovny Sushiro v prefektuře Gifu, kde byl natočen, jak olizuje otevřenou láhev se sójovou omáčkou a poté se prstem pokrytým slinami dotýká projíždějícího talíře se suši. Video bylo nahráno na sociální sítě a restaurace Sushiro vlivem velkého sdílení tohoto videa zaznamenaly prudký pokles zákazníků. Žaloba také tvrdí, že záběry způsobily, že tržní hodnota firmy klesla během jednoho dne o více než 16 miliard jenů (2,5 mld. Kč).

Společnost Akindo Sushiro po incidentu nainstalovala ve více než 600 provozovnách po celé zemi plastové zábrany v hodnotě 90 milionů jenů. Provozovatel řetězce by mohl požadovat vyšší náhradu škody odrážející tato opatření.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Virální video o délce 45 sekund vyvolalo v Japonsku rozruch a vznikl tak termín „suši terorismus“, který popisuje nehygienické chování v restauracích typu running suši. Jídlo zde jezdí na pásech, které si zákaznicí sami odebírají, a na stolech je připraveno náčiní, jež může během dne používat více zákazníků.

Chlapec se přiznal k olizování společných předmětů a projevil lítost. Jeho obhajoba však tvrdí, že záběry byly určeny pouze ke sdílení mezi jeho přáteli a že neměl v úmyslu vytvořit video, které by se šířilo po internetu. Tvrdí také, že podle dokumentů neexistuje jasná příčinná souvislost mezi jeho jednáním a poklesem zákazníků v důsledku tvrdé konkurence mezi konkurenčními řetězci suši.

Také další konkurenti Sushiro, např. společnost Kura Sushi, byla na začátku roku postižena podobnými skandály – v Nagoji byl obviněn muž za to, že v jedné z restaurací olízl víčko lahve se sójovou omáčkou. Mimo obor suši byl obžalován také třicetiletý muž, který byl natočen, jak v jedné z poboček sítě restaurací Yoshinoya v Ósace jí nakládaný zázvor přímo ze společné mísy.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme