Společnost Akindo Sushiro, která provozuje síť restaurací Sushiro, podala žalobu u okresního soudu v Ósace v březnu tohoto roku.
Podle žaloby šel chlapec začátkem ledna s kamarádem do provozovny Sushiro v prefektuře Gifu, kde byl natočen, jak olizuje otevřenou láhev se sójovou omáčkou a poté se prstem pokrytým slinami dotýká projíždějícího talíře se suši. Video bylo nahráno na sociální sítě a restaurace Sushiro vlivem velkého sdílení tohoto videa zaznamenaly prudký pokles zákazníků. Žaloba také tvrdí, že záběry způsobily, že tržní hodnota firmy klesla během jednoho dne o více než 16 miliard jenů (2,5 mld. Kč).
Společnost Akindo Sushiro po incidentu nainstalovala ve více než 600 provozovnách po celé zemi plastové zábrany v hodnotě 90 milionů jenů. Provozovatel řetězce by mohl požadovat vyšší náhradu škody odrážející tato opatření.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Virální video o délce 45 sekund vyvolalo v Japonsku rozruch a vznikl tak termín „suši terorismus“, který popisuje nehygienické chování v restauracích typu running suši. Jídlo zde jezdí na pásech, které si zákaznicí sami odebírají, a na stolech je připraveno náčiní, jež může během dne používat více zákazníků.
Chlapec se přiznal k olizování společných předmětů a projevil lítost. Jeho obhajoba však tvrdí, že záběry byly určeny pouze ke sdílení mezi jeho přáteli a že neměl v úmyslu vytvořit video, které by se šířilo po internetu. Tvrdí také, že podle dokumentů neexistuje jasná příčinná souvislost mezi jeho jednáním a poklesem zákazníků v důsledku tvrdé konkurence mezi konkurenčními řetězci suši.
Také další konkurenti Sushiro, např. společnost Kura Sushi, byla na začátku roku postižena podobnými skandály – v Nagoji byl obviněn muž za to, že v jedné z restaurací olízl víčko lahve se sójovou omáčkou. Mimo obor suši byl obžalován také třicetiletý muž, který byl natočen, jak v jedné z poboček sítě restaurací Yoshinoya v Ósace jí nakládaný zázvor přímo ze společné mísy.