Japonský vývoz hovězího masa do USA klesá kvůli celním kvótám

Vývoz japonského hovězího masa v loňském roce poklesl kvůli americkým celním kvótám. Klesající trend je patrný i v letošním roce.

Vývoz hovězího masa se v roce 2022 snížil o 4 % na 52 miliard jenů (372 milionů dolarů), což byl první pokles za poslední dva roky. A to i přesto, že celkový japonský vývoz zemědělských, lesnických a rybářských produktů vzrostl o 14 % na 1,4 bilionu jenů.

Ilustrační fotografie

Tento celkový vývoz dosáhl již desátý rok po sobě rekordu, k čemuž přispělo především zvýšení vývozu hřebenatek o 42,4 % a whisky o 21,5 %. Japonské prémiové hovězí maso wagyu je v zámoří oblíbené a dodávky hovězího masa dosáhly v roce 2021 rekordní hodnoty 54 miliardy jenů – o 86 % více než v předchozím roce a 15krát více ve srovnání s předchozím desetiletím. Cílem vlády je do roku 2025 dosáhnout hodnoty ročního vývozu hovězího masa 160 miliard jenů.

USA byly největším trhem pro japonské hovězí maso a před náhlým nedávným poklesem tvořily pětinu vývozu. Washington uplatňuje systém celních kvót, v jehož rámci je stanoveno clo na 4,4 centů za kilogram, dokud se nenaplní kvóta 65 tis. tun. Vývoz hovězího masa nad rámec této kvóty je zatížen clem ve výši 26,4 %.

ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

V loňském roce prudce vzrostl brazilský vývoz do USA a Japonsko tak mělo méně prostoru pro dovoz hovězího masa do země. Podobná situace se opakuje i letos, kdy dle sdělení ministerstva zemědělství USA byla kvóta pro rok 2023 již vyčerpána. Od ledna do března připadalo na Brazílii 84 % kvóty, a tak od května bylo opět zavedeno clo ve výši 26,4 %.

Japonští chovatelé hospodářských zvířat uvádějí, že USA jsou jejich hlavním vývozním trhem a vysoké clo má na obchod velký vliv. Proto se ministr zemědělství Nomura setkal se svým americkým protějškem Vilsackem před setkáním ministrů zemědělství skupiny G7 zemí a vyzval USA, aby přehodnotily rámec celních kvót.

Slibným trhem je Čína, ale Japonsko se i zde potýká s překážkami. Čína a USA jsou největšími trhy pro dovoz hovězího. Peking ale omezuje dovoz z Japonska od roku 2001 kvůli výskytu BSE. Omezení skončilo na konci roku 2019, kdy byla zavedena domácí pravidla bezpečnosti potravin, ale jednání mezi Japonskem a Čínou v této věci uvázla na mrtvém bodě.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí

Doporučujeme