Pověstné jsou zejména nezřídka astronomické ceny vybraných kusů hovězího masa wagyu či slavné aukce čerstvých tuňáků, o něž licitují věhlasní šéfkuchaři. Obdobné nadšení vyvolávají i dražby sezónních potravin, zejména ovoce a zeleniny.
Čím symetričtější tvar, krásnější barva a správné rozměry, tím větší ochota zákazníků připlatit si za daný výpěstek. Každé léto se tak například pořádá aukce melounů z ostrova Hokkaidó – rekord jednoho vydraženého melounu padl před dvěma lety, kdy se cena vyšplhala na neuvěřitelných 3,5 milionu jenů, tedy asi 600 tisíc českých korun.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Přelom podzimu a zimy patří sezónně hub. V Japonsku se vyskytuje na pět tisíc druhů hub, z nich asi stovka tvoří běžnou součást zdejšího jídelníčku. Mezi nejoblíbenější druhy patří tzv. shiitake a právě ty byly předmětem nedávné dražby, o níž přinesla zprávu tisková agentura Kyodo News. Ošatka se šesti shiitake poddruhu nototemari se prodala za 350 tisíc jenů, což odpovídá ceně asi 54 tisíc korun.
Pro klasifikaci shiitake coby nototemari musí každá houba splňovat požadavek průměru klobouku 8 cm a tloušťky 3 cm, musí mít odpovídající aroma a texturu. Veřejný prodej se uskutečnil ve městě Kanazawa, hlavním městě prefektury Išikawa.