V letošním roce vydalo 35 ze 47 prefektur pro zemědělce „varování před smrdutými brouky“. Za nárůstem populace tohoto hmyzu, který se živí rostlinnými šťávami, stojí pravděpodobně globální oteplování, tvrdí odborníci a zároveň varují, že jejich počet může dále růst. Tyto druhy ploštic pocházejí z Afriky a rozšířily se po celém světě.
Vydáno bylo varování před třemi druhy ploštic: těmi, co vysávají živiny z rostlin rýže; probodávajícími slupku ovoce a vysávajícími z něho šťávu; a brouky napadající rostlinu sóji.
Podle emeritního profesora Kendžiho Fudžisakiho Kjótské univerzity, který se výzkumem ploštic zabývá více než 50 let, žije v Japonsku přes 1 000 druhů ploštic a více než 100 z nich způsobuje škody na zemědělských plodinách. Nárůst počtu brouků přičítá zvyšujícím se teplotám v zimě, v jejichž důsledku více jedinců přežívá chladnější měsíce.
Oteplení v průběhu roku nejenže zvýšilo jejich jarní aktivitu, ale také způsobilo, že se rozmnožují dříve než v minulosti. Ke zmírnění dopadu doporučuje kombinaci protiopatření jako používání žlutého fluorescenčního světla, které brouky odpuzuje, sítě proti hmyzu a postřik pesticidy.