Jedna z největších mlékáren v Bosně a Hercegovině prošla modernizací

Dne 7. července 2023 otevřela společnost Lactalis BH ve své mlékárně ve městě Gradačac v Bosně a Hercegovině novou výrobní linku na výrobu UHT mléka.

Otevřením nového provozu, který se rozprostírá na 788 m2, dochází k navýšení kapacity výroby trvanlivého mléka značek Dukat a Alpsko mleko o více než 16 %. Hodnota investice byla 2,4 mil. EUR a již příští rok Lactalis BH plánuje další investici ve výši 1,3 mil. EUR na rozšíření kapacity výroby jogurtů.

Ilustrační fotografie

Francouzská společnost Lactalis je v Bosně a Hercegovině přítomná od roku 2007, kdy z malé mlékárny Inmer vybudovala jednu z největších mlékáren v zemi. Lactalis BH neustále investuje do svého rozvoje a postupně tak upevňuje svoji pozici v zemi. Mlékárna podporuje také výrobce mléka, kterým přispívá i na nákup nových jalovic. V rámci tohoto programu řada bosenských farmářů nakoupila své jalovice právě v České republice.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

V současné době je mlékárna Lactalis BH největší vývozce mléka a mléčných výrobků z Bosny a Hercegoviny, kde se na celkovém vývozu těchto produktů podílí více než 30 %. Její produkce se vyváží především do okolních zemí jako Srbsko a Černá Hora. Ve Federaci Bosny a Hercegoviny, kde se tato mlékárna nachází, má výroba mléka více než 50% podíl na celkové zemědělské produkci země.

Společnost Lactalis má své mlékárny také ve Slovinsku, Chorvatsku a Srbsku. V České republice jsou to Mlékárna Kunín a Mlékárna Klatovy. Výrobky z těchto českých mlékáren se prostřednictvím distribuční sítě Lactalis objevují i na Balkáně. Koncem loňského roku se například na trhu v Srbsku objevilo kromě plátkovaných sýrů také české UHT mléko. Český vývoz sýrů do Bosny a Hercegoviny v roce 2022 činil cca 1,4 mil. Kč a do Srbska 3,3 mil. Kč. Český vývoz UHT mléka do Srbska byl v roce 2022 cca 13,7 mil. Kč.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: portál e-Kapija

• Teritorium: Bosna a Hercegovina | Evropa | Zahraničí

Doporučujeme