Jednání české delegace v Albánii

Ve dnech od 18. do 22. listopadu 2021 navštívila Albánii delegace Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.

Vedoucím delegace byl senátor Jan Horník, místopředseda Senátu, dalšími členy byli senátoři Zbyněk Linhart, Petr Holeček a Josef Bazala.

Balkánské státy

Senátorská delegace se setkala s paní Linditou Nikollou, předsedkyní Parlamentu Albánie, se zástupci Výboru pro právní záležitosti, veřejnou správu a lidská práva a Výboru výrobních aktivit, obchodu a životního prostředí Parlamentu Albánie a místopředsedkyní Parlamentu paní Ermonelou Felaj.

V Tiraně dále proběhla jednání se státní ministryní pro vztahy s parlamentem paní Elisou Spiropali, s náměstkyní ministryně turistiky a životního prostředí paní Ornelou Çuçi, a náměstkyní ministryně infrastruktury a energetiky paní Enkelejdou Mucaj.

Delegace rovněž navštívila Národní park Dajti a Karavasta a region Berat. Proběhlo i setkání se zástupci nevládních organizací.

Stěžejními tématy jednání na centrální i regionální úrovni byla výměna zkušeností s fungováním odlišných systémů místních a regionálních samospráv, ochrana životního prostředí, zejména pak řady albánských národních parků, při současném rozvoji turistiky a potřebě budování nových energetických zdrojů.

Albánská strana projevila zájem o další spolupráci mezi pracovními komisemi obou parlamentů a vysoce ocenila podporu ČR v procesu přístupu Albánie do EU, jakožto i materiální a technickou pomoc ČR po zemětřesení v listopadu 2019 a při hašení přírodních požárů v létě 2021.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tiraně (Albánie).

• Teritorium: Albánie | Evropa | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme