Jednání o spolupráci ČR a Indonésie na mezinárodním strojírenském veletrhu

Státní tajemník MZV ČR Miloslav Stašek se setkal na prestižním mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně s vrchním ředitelem MZV Indonésie pro americké a evropské záležitosti, J. E. I Gede Ngurah Swajaya a se členy jeho delegace.

S indonéským partnerem, který se svou delegací dne 9. listopadu 2021 navštívil 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, státní tajemník Stašek v Brně projednal pokrok v očkování proti covidu-19 a jeho dopady na cestování a turismus, projekty a exportní záměry českých firem ve zdravotnickém segmentu, dopravě a obraně, a spolupráci a vzájemnou podporu v rámci mezinárodních společenství.

K prioritám indonéské vlády patří předsedání ASEAN v roce 2023, užší spolupráce s Evropskou unií opírající se o Strategii EU pro spolupráci v Indo-Pacifiku, tj. regionu jihovýchodní Asie, demokracie a stabilita, boj proti klimatickým změnám, lesním požárům a odlesňování, udržitelnost v pěstitelství a podpora využití zdrojů obnovitelné energie. Ngurah Swajaya podtrhl zájem o evropské investice a další technologickou spolupráci.

Ramadán dočasně mění fungování islámských zemí. Na co musí dát exportér pozor?

Státní tajemník Stašek projevil potěšení nad účastí indonéských firem na brněnském strojírenském veletrhu, což v době pandemie svědčí o mimořádně dobrých vzájemných vztazích. Představil priority nadcházejícího předsednictví ČR v Radě Evropské unie ve 2. polovině 2022, mezi něž patří implementace Strategie spolupráce Evropské unie s Indo-Pacifikem. V rámci tria ve spolupráci s Francií a Švédskem se Česká republika aktivně zapojí do přípravy summitu EU-ASEAN.

Podtrhl rovněž stabilitu vzájemných bilaterálních vztahů. O zájmu českých firem o region svědčí kromě úspěšných exportních případů (např. vybavení nemocnic, účast v tendrech na obnovu železnic) početná 42členná podnikatelská delegace, která v červnu 2021 doprovodila do Indonésie ministra životního prostředí ČR a jednala tam se svými obchodními partnery.

• Teritorium: Asie | Indonésie | Zahraničí

Doporučujeme