Jednání s prezidentem Zelenským o další pomoci a o poválečné obnově Ukrajiny

Předseda vlády ČR Petr Fiala se v pátek 7. července 2023 setkal ve Strakově akademii s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským.

Premiér potvrdil, že ČR daruje Ukrajině další útočné helikoptéry, statisíce kusů velkorážní munice a pomůže také s výcvikem pilotů. Oba lídři jednali o poválečné obnově Ukrajiny a zapojení českých firem, dále o perspektivě členství Ukrajiny v EU a NATO a o agendě blížícího se summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu. Česká a ukrajinská strana zároveň během návštěvy podepsaly memorandum o porozumění týkající se vojenské pomoci.

Setkání českého premiéra a ukrajinského prezidenta | Foto: Úřad vlády ČR

Premiér Fiala zdůraznil, že tato návštěva jen podtrhuje úzké přátelství obou zemí, podpora Ukrajiny patří mezi zahraničně-politické priority vlády. ČR poskytuje Ukrajině vojenskou, materiální, finanční i humanitární pomoc a bude v tom pokračovat. Česko patří mezi největší dodavatele vojenské pomoci Ukrajině, dosud poslalo 676 kusů těžké techniky a přes 4 miliony kusů střední a velkorážné munice.

„Každý den, od prvního dne války z Česka na Ukrajinu odjíždí zhruba 10 tisíc kusů munice a alespoň jeden tank, raketomet, BVP, houfnice nebo něco podobného. V pomoci musíme nadále pokračovat, nejen ČR ale i celý demokratický svět. Dnes jsem potvrdil, že darujeme Ukrajině další útočné helikoptéry a v následujících měsících další statisíce kusů velkorážní munice. ČR pomůže Ukrajině také s výcvikem pilotů, včetně výcviku na letadla F-16, a dodá na Ukrajinu letecké simulátory, aby mohl výcvik probíhat nejen na Západě, ale také přímo na Ukrajině,“ řekl premiér Fiala.

Během návštěvy bylo také podepsáno memorandum o porozumění mezi Ministerstvem obrany ČR a Ministerstvem pro strategická odvětví průmyslu Ukrajiny. Memorandum otevírá dveře pro užší spolupráci v řadě konkrétních oblastí, zejména v opravách a údržbě zbraní, vývoji zbraní a munice a modernizaci a opravách obrněné techniky.

Klíčovým tématem jednání byla poválečná obnova Ukrajiny. ČR podporuje Evropskou komisí navržený Nástroj pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Ukrajina se může spolehnout na podporu EU a jednotlivých států. Zájem českých firem podílet se na obnově Ukrajiny je velký. „Pan prezident mě ujistil, že si je on i celá Ukrajina vědoma dosavadní pomoci České republiky a že je připraven podporovat, aby se české firmy zapojily do rekonstrukce Ukrajiny. Zmínil jsem dnes například zájem o spolupráci ze strany Škody JS v oblasti jaderné energetiky či Škodu Transportation, která je ve finální fázi tendru na modernizaci kyjevského metra a má zájem i o dodávky pro železnice a další možné projekty,“ dodal předseda vlády.

Jednání zástupců vlád | Foto: Úřad vlády ČR

Ukrajinu navštíví 30členná delegace zástupců energetického, zdravotnického a dopravního sektoru v čele s vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny Tomášem Kopečným. Vláda také plánuje podpořit zapojení českých firem do rekonstrukce Ukrajiny formou exportního pojištění.

Ohledně perspektivy členství Ukrajiny v EU premiér Fiala ocenil pokrok v reformách v oblasti soudnictví, médií, boje proti korupci a vlády práva, kterého Ukrajina dosáhla i přes složité podmínky. „Jsem přesvědčen, že budoucnost Ukrajiny je v EU i v NATO, což zajistí, že se podobná situace, které teď čelíme v Evropě, již nebude opakovat,“ dodal s tím, že očekává, že všichni spojenci v NATO Ukrajinu jasně podpoří na nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu v jejím úsilí o členství v Severoatlantické alianci. S hlasem Česka může Ukrajina počítat.

Oba politici na závěr návštěvy položili květiny k pamětní desce 17. listopadu na Národní třídě.

• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme