Jihlavská polytechnika sází na praxi a spolupráci s firmami

Slovo polytechnika pochází ze starořečtiny a vyjadřuje v nejširším smyslu zběhlost v umění či řemesle, zkušenost nebo mistrnost.

Právě tímto směrem se ubírá Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ), která je jedinou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina. O jejím poslání i plánech do budoucna mluví rektor školy Zdeněk Horák.

Ilustrační fotografie

Martin Brychta (MB): Vysoká škola polytechnická Jihlava letos slaví dvacet let své existence, obrazně tak dospěla do věku vašich studentů. Čím je vaše škola specifická?

Zdeněk Horák (ZH): Bodů, kterými se odlišujeme od ostatních vysokých škol v ČR, je hned několik. Jsme zřízeni zákonem jako neuniverzitní veřejná vysoká škola, to znamená, že poskytujeme bakalářské a navazující magisterské studijní programy. Doktorské studium nám tedy jako neuniverzitní vysoké škole chybí. Druhou odlišností, byť již ne tak raritní, je, že všechny naše programy jsou profesně zaměřené, takže úzce spolupracujeme s aplikační sférou, vyučují u nás odborníci z firem a jsme výrazně orientovaní na praxi. Třetí odlišnost je již patrná z našeho názvu. Název polytechnická odkazuje na různorodost programů, které na naší škole vyučujeme.

Vysoká škola polytechnická Jihlava nabízí čtyři základní směry vzdělávání – technický, ekonomický, zdravotnický a sociální. Do technického směru patří studijní programy, jako je Aplikovaná informatika, Aplikované strojírenství nebo Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, do nelékařských zdravotnických a sociálních studijních programů spadá Všeobecné ošetřovatelství, Porodní asistence, Zdravotně sociální péče a Sociální práce v péči o duševní zdraví. Ekonomický směr nabízí studijní programy Finance a řízení a Cestovní ruch.

MB: Myslíte si, že se jednou z VŠPJ stane univerzita nebo půjdete dál cestou neuniverzitní vysoké školy?

ZH: Vysoká škola polytechnická je plnohodnotná vysoká škola, a to, že jsme profesně zaměření, považujeme za naši velkou výhodu. Orientujeme se na aplikovaný výzkum a vývoj a snažíme se vzdělávat naše studenty tak, aby dostali nejen teoretické základy, na kterých mohou stavět, ale také praktickou profesní část vzdělání.

V současné chvíli je naší prioritou pracovat na tom, abychom mohli našim studujícím nabídnout navazující magisterské studium ve všech studijních programech. Až budeme toto mít a budeme mít zpětnou vazbu z praxe, pak bude možné začít uvažovat o dalším kroku, jako je příprava doktorského studia.

Upřímně řečeno budovat univerzitu je dlouhodobý proces a jedná se nejen o velký personální a ekonomický skok ve vývoji školy, ale také o skok legislativní, který vyžaduje změnu zákona. Bavíme se tedy opravdu o dlouhodobém výhledu, a to v dekádách.

Ilustrační fotografie

MB: V roce 2020 jste otevřeli nové výukové centrum, jaké máte plány do budoucna?

ZH: Mezi zcela zásadní realizace, které připravujeme v nejbližší době, patří výstavba vysokoškolských kolejí. Máme pozemek, stavební povolení i zajištěné financování, se kterým nám pomáhá jak Kraj Vysočina, tak i statutární město Jihlava. Aktuálně probíhá výběr dodavatele stavby. Vysokoškolské koleje nám významným způsobem pomohou zkvalitnit život našich studujících. Až 200 studentů by tak mohlo být ubytováno v docházkové vzdálenosti od školy. Navíc v době prázdnin by koleje mohly sloužit jako ubytovací kapacita pro potřeby kongresů a veletrhů.

Další oblastí, na které pracujeme, je už zmíněná snaha o rozšíření našeho portfolia navazujících magisterských programů tak, abychom měli pokryté všechny studijní programy jak v bakalářském, tak i navazujícím magisterském stupni. To jsou aktuálně nejdůležitější směry, kterými se ubíráme v otázce rozvoje naší vysoké školy.

MB: Polytechnická vysoká škola v současnosti vzniká také v Karlovarském kraji. Máte pro své kolegy ze západu Čech nějakou radu nebo doporučení?

ZH: Nejdůležitější je zajistit kvalitní a vzdělané odborníky, kteří se budou podílet na výuce. Vím, jak je obtížné takové lidi získat, přivést do regionu a adekvátně ohodnotit. Moje doporučení je tedy velmi pečlivě a intenzivně shánět experty a dbát tak na personální zajištění výuky.

Převzato z časopisu Komora. Autor článku: Martin Brychta

• Teritorium: Česká republika | Vysočina kraj
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme