Jihoafrická jednotka intenzivní péče vybavená českými technologiemi ve 4. největší nemocnici na světě

Jihoafrické republice bylo v roce 2021 věnováno zdravotnické vybavení pro jednotky intenzivní péče a mobilní dezinfekční stanice v rámci vázaných peněžních darů. Vybavení bylo dodáno do pěti jihoafrických nemocnic.

Jednou z nich byla Chris Hani Baragwanath Academic Hospital, která je hodnocena jako 4. největší nemocnice na světě. Při návštěvě této nemocnice získali zástupci ZÚ Pretoria společně s hlavním dodavatelem vybavení společností LINET zpětnou vazbu, která potvrdila velký přínos této pomoci, která poskytla nezbytné a špičkové technologie v době největší vlny pandemie covidu-19 a navíc z jednotky intenzivní péče udělala „vlajkovou loď“ celé nemocnice.

Ilustrační fotografie

V roce 2021 se podařilo po dvouletém vyjednávání s jihoafrickým ministerstvem zdravotnictví realizovat vázaný peněžní dar pro 5 státních nemocnic v hodnotě dosahující 20 milionů Kč. Tento dar vyšel z rozhodnutí české vlády pomoci africkým zemím snížit dopad pandemie COVID-19.

Předmětem vázaného peněžního daru pro Jihoafrickou republiku bylo vybavení pro jednotky intenzivní péče a dezinfekční mobilní stanice pro pacienty s covidem-19. Jihoafrické nemocnice prošly významnou zkouškou během pandemie covidu-19, potýkaly se s nedostatkem zdravotnického vybavení a právě vybavení pro jednotky intenzivní péče sklidilo největší úspěch.

V provincii Gauteng bylo dodáno vybavení pro jednotku kritické intenzivní péče (JIP) o 22 lůžkách ve státní nemocnici Chris Hani Baragwanath Academic Hospital, která je hodnocena jako 4. největší nemocnice na světě. Součástí dodaného vybavení byla lůžka pro kritické stavy pacientů vyžadující pokročilé funkce, nemocniční mosty, chirurgické přístroje, čističe vzduchu a nemocniční nábytek.

K největším příležitostem v Africe patří lusofonní státy

Jedním z hlavních dodavatelů vázaných peněžních darů byla společnost LINET, která navštívila Jihoafrickou republiku ve dnech 4.–5. 4. a chtěla se podívat do nemocnice Chris Hani Baragwanth Hospital na dodané vybavení. Zástupci obchodně-ekonomického úseku českého velvyslanectví ji při této příležitosti doprovodili a připravili jednání se CEO nemocnice, hlavními manažery, dotačním výborem, hlavní doktorkou dané JIP a zástupci provinční vlády z odboru zdravotnictví.

Vedle toho měla česká delegace možnost se podívat do dané JIP osobně a pohovořit se sestrami o jejich zkušenosti s českým vybavením. Výstupem z této návštěvy byla mnohačetná děkovná slova ze strany vedení nemocnice, manažerů, hlavní doktorky a i sester, které každodenně vybavení používají. Podle jejich slov dar představuje neocenitelnou pomoc, která dorazila v době, kdy to bylo nejvíce potřeba, což bylo během 3. nejtěžší vlny pandemie covidu-19 v červenci a srpnu 2021. Navíc JIP vybavená špičkovými českými technologiemi se podle hlavní doktorky stala vlajkovou lodí celé nemocnice.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autorka: Ing. Kristýna Maina Chvátalová, ekonomická diplomatka.

• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme