Zdroj: CzechTrade

Jihoafrickou republiku trápí masivní výpadky elektrické energie

Jihoafrický soukromý i veřejný sektor čelily v posledních letech zátěži v podobě výpadků elektřiny, a to zejména finanční. Za poslední rok ale tzv. loadsheddingy dosáhly rekordní úrovně.

Jihoafrická asociace místní správy se pokusila vyčíslit, jaké dopady to mělo na jednotlivé obce. Pokud nedochází k neočekávaným událostem, tak se o výpadcích ví dopředu – která oblast, od kolika do kolika hodin. To pomáhá zlodějům, kteří v době bez elektřiny rozkrádají kabely – což vede k delším výpadkům energie. 

Ilustrační fotografie

K opravám dochází v řádu hodin až dnů. Samotné opravy tohoto typu vyšly ve finančním roce 2022/23 samosprávy na 1,6 miliardy randů. Kromě toho vyšly náklady na opravu poškozených úpraven vody a nákup nafty do generátorů na dalších 1,4 miliardy randů. Také u samospráv došlo k poklesu příjmů o 21 miliard randů v důsledky přerušených dodávek elektrické energie. Další 1,1 miliardy musely samosprávy vynaložit na přesčasy zaměstnanců kvůli opravám a dohánění práce v oknech, kdy byla energie.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Celkem tedy hovoříme o ztrátě 25 miliard randů, a to jen u přibližně třetiny samospráv, které daly k dispozici své údaje. Od průzkumu navíc uběhl již téměř půlrok, kdy loadsheddingy ještě zvýšily na intenzitě, reálně tedy jsou mnohem vyšší. Výsledky šetření byly zveřejněny s takovým zpožděním.

Situace kolem masivně zadluženého distributora elektrické energie, společnosti Eskom, se ještě zhoršuje tím, že lidem dochází trpělivost a pořizují si solární panely či jiné zdroje energie, aby na Eskomu nebyli závislí. Tím se společnosti snižuje příjem a dluh nemizí.

V zemi tratí i výrobní sektor

Obdobné problémy postihly i soukromý sektor. Například největší jihoafrický prodejce Shoprite utratil za 12 měsíců jen za naftu do generátorů 1,3 miliardy randů, tj. 3,56 milionu randů denně ve srovnání s 620 tisíci randy denně v předchozím roce (nárůst o 470 %).

Říci přesné číslo, kolik stojí Jižní Afriku loadsheddingy, je nemožné, jelikož by se musel započítat přímý, nepřímý a širší dopad na ekonomiku, včetně potenciálních budoucích ztrát. Podle rezervní banky se ale vinou loadsheddingů HDP snížilo o 2 %. Jihoafričané se ukazují jako odolní lidé – navzdory přetrvávajícím problémům a vysoké inflaci se zatím země vyhýbá recesi. Navzdory přetrvávajícím výpadkům se snižuje poptávka, což pomáhá udržovat výpadky na nižších úrovních.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahrnaiční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.
Zdroj: businesstech.co.za

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme