Kancelář transferu technologií JU našla pro tuto unikátní inovaci investora, kterým je skupina Greativity Group, SE. Díky nově založené spin-off společnosti se otevřela možnost dostat přístroj ke koncovým uživatelům.
Kamerový systém napojený pomocí aplikace na mobilní telefon využijí hlavně správci lesů, kterým hrozí vykácení právě kvůli napadení lýkožroutem. Sonda jim umožní škůdce včas odhalit a zachránit dosud zdravé stromy. Zájem projevili také arboristé, kteří pomocí sondy budou zjišťovat některé parametry dřevin.
Spin-off společnost TreeInsp byla založená společně s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích v roce 2023. Technologické řešení pro včasnou detekci výskytu kůrovce, které vyvinuli vědci Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, začne v rámci společného projektu na českém trhu nabízet NeraAgro Holding, s.r.o. Podílet se bude i na jejím dalším vývoji, který předpokládá zapojení AI technologií do vyhodnocování dat.
Kůrovec se přestěhoval. Zkušené oko lesníka už na něj nedohlédne.
Kůrovci jsou jedním z nejvýznamnějších ohrožení lesů. Je zásadní rychle a přesně identifikovat napadené stromy, což může být problém u druhů žijících v korunách. Chování kůrovce se v reakci na klimatické jevy změnilo: jeho závrty je třeba hledat ve výši 3–8 metrů od země, kam už ale sebezkušenější lesník prostým okem nedohlédne. Drtinky kůrovců jsou často rozfoukané a příznaky činnosti ostatních škůdců ze země jen obtížně zjistitelné.
Evropské nařízení: Tisíce firem v Česku musejí dokázat, že nepřispívají k odlesňování
Další dostupné metody zahrnují používání dronů či dalekohledů, což je v ale hustém porostu neefektivní. A tak je bez pomoci lezců či odříznutí poškozených větví detekce ze země v podstatě nemožná.
Bezdrátová sonda pomůže odhalit kalamitu včas
Protože tradiční metody vyhledávání selhávají, dochází příliš často ke zbytečné likvidaci zdravých částí porostu. Ponechání napadeného stromu v porostu ale téměř vždy vede ke vzniku rozsáhlejšího ohniska, takže je příliš riskantní.
Patentovaná technologie kamerové sondy na teleskopické tyči umožňuje snadnou kontrolu napadení ve vyšších partiích stromu i v hustém porostu a nepřístupném terénu.
Jednoduchá, snadno ovladatelná kamera se vejde do technického, odolného kufříku formátu A4. Lehkou teleskopickou tyč je možné pohodlně přepravovat v automobilu i nosit v terénu. Použití je otázkou minut a vyhodnocení kamerových záznamů probíhá hned na místě. Jako zobrazovací zařízení slouží mobilní telefon. Lesník tak může okamžitě reagovat na případná zjištění, provést další důkladnou inspekci porostu či podniknout jiné adekvátní kroky.
Nejen na smrky. O sondu se zajímají arboretisté.
Podle médií kůrovcová kalamity skončila. Odborníci ale varují, že další vlny jsou nevyhnutelné, a budou možná ještě silnější. Hlavní příčiny zahrnují změny klimatu a vysoký počet smrků, který poskytuje kůrovci dostatek potravy. Další riziko představuje nedostatečná adaptace lesů na měnící se podmínky a vysoký stav zvěře, který brání obnově listnatých lesů, které pomáhají při obnově. Negativní trend pomáhá zmírnit diverzifikace lesních porostů a lepší připravenost na budoucí kalamity.
O sondu projevují zájem nejen lesníci, ale i arboristé, kteří v ní vidí silného spojence v rychlé a efektivní identifikaci dalších škůdců a hub, které ohrožují vzácné porosty. Obešli by se bez nutné pomoci profesionálních lezců, jejichž spolupráce je finančně i organizačně náročná.
Silný tým
Projekt vývoje sondy vedli dr. Petr Doležal z Entomologického ústavu Biologického centra v Českých Budějovicích, prof. RNDr. Milan Novák, CSc. z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a společnost NeraAgro, spol. s r.o.