Jihočeským podnikatelům nápady nechybí. Dokázal to 2. ročník soutěže start-upů v Lipně nad Vltavou

V úterý 26. září proběhlo v hotelu Element v Lipně nad Vltavou finále už druhého ročníku česko-rakouské soutěže podnikatelských nápadů a startupů. Soutěž probíhala ve 3 kategoriích.

Cenu za nejlepší nápad si odnesl Jonáš Benjamin Tekel s týmem AI TEK. Cena za nejlepší přeshraniční projekt putuje do Horního Rakouska Mathiasu Maierovi a nejlepším startupem se stal Ondřej Otáhal z firmy HERBAVITA CZ.

2. ročník soutěže start-upů v Lipně nad Vltavou | Jihočeský kraj

Ceny vítězným finalistům osobně předali hejtmané obou krajů, Thomas Stelzer a Martin Kuba spolu se zástupcem hlavního partnera, banky ČSOB, Přemyslem Janovským. „Hledat nové začínající firmy považuji za velmi důležité. Potřebují podpořit, vytvořit kontakty. Nám přišlo zajímavé, abychom jim umožnili soutěžit mezi sebou, a to i přes hranice. Ukazuje se, že začínajícím firmám může pomoct, že se o nich najednou ví v Rakousku, že se o ně přes hospodářské komory mohou dozvědět větší firmy, které jejich nápady mohou využít a pomoct jim při startu,“ řekl jihočeský hejtman Martin Kuba.

„Těší mne, že ten nápad takto ožívá i v druhém ročníku. Je tu mnoho zcela různorodých nápadů, které právem vedou k dalšímu úspěchu. Dnešní vítězové projevují odvahu a sílu v dalším rozvoji a jejich práce je už dnes uvedena do praktického každodenního života,“ doplnil hornorakouský hejtman Thomas Stelzer.

Odborná porota složená ze zástupců úřadů Jihočeského kraje a Horního Rakouska a inovačních center na obou stranách hranice – rakouského inkubátoru tech2b a Jihočeského vědeckotechnického parku – neměla rozhodování vůbec jednoduché. Startupové prostředí v jižních Čechách a Horním Rakousku reprezentovalo celkem 10 finalistů. Jejich vystoupení byla vždy perfektně připravená a plná zajímavých nápadů.

Ceny pro vítěze | Jihočeský kraj

Všechny prezentované projekty měly jedno společné: důraz na udržitelný rozvoj. Své slovo dostala i dnes tolik populární umělá inteligence, která pomůže lepší diagnostice ve zdravotnictví. Nezapomínalo se ani na tolik potřebnou recyklaci, efektivní vracení věcí, jako je např. nábytek či oděvy zpět do oběhu nebo na výrobu opakovatelně používaných obalů na přepravu kol a vozidel. Projekt mobilní aplikace pro plánování horských tras všem přítomným ukázal praktické možnosti přeshraničního propojování, které je cílem celé soutěže. 

Vítězové jednotlivých kategorií:

Nejlepší startup:
Ondřej Otáhal z firmy HERBAVITA CZ (Jihočeský kraj): Projekt zaměřený na prevenci nemocí krav a řešení problému s nadužíváním antibiotik v chovech hospodářských zvířat za pomoci umělé inteligence.

Nejlepší nápad:
Jonáš Benjamin Tekel s týmem AI TEK a jejich projektem AI Cardio Detector (Jihočeský kraj): Projekt, který pomocí AI propojuje identifikaci osob s jejich EKG.

Nejlepší přeshraniční projekt:
Mathias Maier s projektem Vereinsplaner (Horní Rakousko): Holistické řešení pro administrativu a komunikaci ve sdruženích.

Redakčně upravená tisková zpráva Jihočeského kraje

Doporučujeme