Zdroj: CzechTrade

Jihokorejská vláda zajistí 120 000 obecních domů do roku 2027

Jižní Korea přidá 120 000 obecních domů navíc ke stávajícímu plánu postavit 2,7 milionu nových domů do roku 2027. Chce tím vyrovnat klesající nabídku domů v soukromém sektoru.

V srpnu loňského roku vláda oznámila plán zásobovat obecními domy na období 2023–2027 tím, že zmírnila předpisy pro přestavbu a rekonstrukci a umožnila soukromému sektoru připojit se k projektům rozvoje centra města.

Ilustrační fotografie

Očekává se, že plán 2,7 milionu domů pomůže zmírnit nedostatek domů v preferovaných rezidenčních oblastech ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Podmínky na trhu pro nové domy (v soukromém sektoru) se začaly zhoršovat ve druhé polovině loňského roku.

Aby se vyrovnal nedostatek domů v soukromém sektoru, vláda poskytne 120 000 obecních domů, včetně 30 000 ve velkých obytných městech poblíž hlavního města Soulu a 85 000 v nově vybudovaných oblastech. Zmíněných 30 000 domů má být dodáno již v roce 2024 v závislosti na stavebních povoleních a očekává se, že zbytek bude dodán do roku 2027.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Aby vláda stabilizovala trh s nemovitostmi, hodlá v rámci projektu 2,7 milionu domů v letech 2023-2027 poskytnout 1,58 milionu domů v Soulu a metropolitních oblastech a 1,12 milionu domů v dalších provinciích.

Vláda plánuje během období vybudovat bydlení pro půl milionu domácností v Soulu pro 9,5 milionu z 52 milionů obyvatel země – což je o 56 % více než 320 000 domů poskytnutých v posledních pěti letech. Letos má vláda za cíl poskytnout 470 000 veřejných obydlí a v příštím roce zvýší počet na více než jeden milion.

Ceny domů za posledních několik let vzrostly navzdory balíčkům opatření, jako jsou zvýšení daní a přísnější pravidla pro poskytování půjček, jejichž cílem je snížit ceny. Ministr financí Choo Kyung-ho mezitím řekl, že vláda nebude šetřit úsilím, aby dosáhla hladkého chodu trhu s nemovitostmi rozšířením nabídky uprostřed rýsujících se obav z nedostatku bytů.

Trh s nemovitostmi obecně vykazuje známky měkkého přistání, nicméně v některých oblastech došlo ke zvýšení cen. Odborníci vyjadřují obavy, že nabídka bydlení může být v nadcházejících dvou až třech letech nedostatečná kvůli opožděným kolaudacím a pomalé výstavbě.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea.
Zdroj: Yonhap News

• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály

Doporučujeme