Jihokorejské firmy založily iniciativu pro využití vodíku

Vedoucí představitelé společností Hyundai Motor Group, POSCO, Hyosung Group a SK Group se dohodli na založení korejského poradního orgánu pro vodík pod pracovním názvem „K-Hydrogen Council“.

První zasedání této rady se uskuteční 8. září 2021, tedy v den zahájení mezinárodního veletrhu “2021 H2 Mobility & Energy Show”, který v Soulu proběhne od 8.- 10. září 2021.

Slavnostního zasedání rady se podle předběžných informací zúčastní vrchní ředitelé a další nejvyšší představitelé deseti největších konglomerátů Korejské republiky.

Již začátkem června souhlasili Chung Euisun, předseda představenstva Hyundai Motor Group, dále Chey Tae-won, předseda skupiny SK Group, a Choi Jeong-woo, předseda POSCO se spuštěním sektorového poradního orgánu pro vodík, který by řešil způsoby spolupráce velkých společností na projektech souvisejících s vodíkem a uhlíkovou neutralitou země.

Výše uvedení představitelé uvedli, že tato nevládní organizace bude pověřena podporou podnikových investic, vytvořením domácího vodíkového ekosystému a globálním rozšířením hodnotového řetězce s využitím vodíku. Dalšími členy této vodíkové rady jsou hlavní manažéři skupin Hyosung Group a Doosan Group.

Spolupráce se nabízí například s českým ústavem v Řeži

Iniciativa na založení rady „K-Hydrogen Council“ vychází z globální inciciativy „Hydrogen Council“ a přichází v době, kdy stále přísnější globální environmentální předpisy týkající se emisí uhlíku nutí vlády a soukromé společnosti k přijetí vodíkové ekonomiky.

Klíčovými ambicemi této organizace je urychlit významné investice do rozvoje a komercializace odvětví vodíku a palivových článků a povzbudit zúčastněné strany, aby zvýšily svou podporu vodíku jako součásti budoucího energetického mixu.

Založení korejského poradního orgánu pro vodík doslova vybízí ke spolupráci s Českou vodíkovou technologickou platformou – HYTEP, jejíž členové jsou podobně jako v korejské radě (verzi) přední zástupci výzkumných a vzdělávacích institucí (například ÚJV Řež, ČVÚT FS, VŠCHT), strojírenských podniků (Škoda JS, CYLINDERS HOLDING), plynárenských společností (Pražská plynárenská, Český plynárenský svaz, ORLEN Unipetrol) či výrobci dopravních vozidel (Škoda Electric).

Česká republika má taktéž od července tohoto roku svou oficiálně schválenou Vodíkovou strategii.

Pavel Kalina, Ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu

• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme