Jihomoravský inkubátor a Brno dají dva miliony nadějným startupům

Více než dva miliony korun rozdělí inovační agentura JIC společně s městem Brnem mezi nadějné startupisty v další výzvě programu Prototypuj a ověřuj.

Do 22. října mohou své nápady hlásit na webu jic.cz/prototypuj-a-overuj/ a žádat o grant ve výši až 800 tisíc korun.

Granty jsou určeny pro firmy se sídlem nebo provozovnou v Jihomoravském kraji s maximálním obratem 10 milionů korun. Žádat mohou i fyzické osoby, v případě úspěchu ale musí založit firmu.

Odhalení vývojových vad pomocí umělé inteligence, software na 3D strukturu proteinů a web sdružující informace o parcelách – to jsou tři projekty, které na jaře získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. V aktuální výzvě na ně mohou navázat další. Inovační agentura JIC společně s městem Brnem otevřela další výzvu, ve které jsou připraveny více než 2 miliony korun.

„O grant mohou žádat nejen firmy s obratem do 10 milionů korun a sídlem v Jihomoravském kraji, ale i fyzické osoby. Pokud uspějí, musí tu založit firmu,“ vysvětluje manažerka programu Zuzana Hadašová z inovační agentury JIC a upozorňuje také na webinář pro žadatele, který proběhne v úterý 21. září.

JIC

Přes dvě třetiny nákladů zaplatí město

Úspěšný žadatel získá od města 70 procent celkových nákladů projektu, zbývajících 30 procent si příjemce hradí sám. „Kromě finanční podpory budou mít úspěšné firmy k dispozici i naše konzultanty. Pomůžou jim lépe uchopit byznysovou stránku projektu,“ upřesňuje podmínky manažerka programu Zuzana Hadašová. K žádosti musí žadatel přiložit také minutové video, v němž svůj produkt představí. V dalším kole pak bude mít za úkol svůj projekt odprezentovat porotě složené ze zkušených podnikatelů a konzultantů.

Podívejte se na výsledky výzev z ročníku 2020

Program Prototypuj a ověřuj je v českých podmínkách unikátem. Jeho podpora míří na inovativní nápady, které jsou na začátku cesty. Právě pro takové projekty je možnost získání bankovního úvěru nebo investice téměř nemožná. A programy na národní úrovni v této kategorii úplně chybí. „I díky stabilní podpoře inovací a podnikání patří inovační ekosystém Jihomoravského kraje a Brno jako jeho metropole ke špičce střední Evropy. To je cesta, po které budeme kráčet i nadále,“ říká náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Zájem o program, který startoval už v minulém roce, potvrzuje, že podobná podpora v našich podmínkách chybí. „Přihlášených projektů bylo v minulých výzvách několikanásobně víc, než kolik jsme mohli podpořit. A přitom drtivá většina z nich má reálný byznysový potenciál. Věřím, že se námi inspirují i další regiony,“ doplňuje ředitel inovační agentury JIC Petr Chládek.

• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme