Jižní Afrika podpoří konopnou medicínu

Jihoafrická republika plánuje během letošního roku zlegalizovat obchod s konopnými výrobky pro léčebné účely. Oznámil to prezident Cyril Ramaphosa. Připravované legislativní změny znamenají příležitosti pro české dodavatele technologií určených k pěstování marihuany a výrobků z konopí pro léčebné účely.

V souvislosti s deklarovanými opatřeními vlády a pobídkami v jednotlivých provinciích se tak v následujících letech očekává dynamický rozvoj celého sektoru konopné medicíny. Výroba a obchod s léčebným konopím dosud v Jižní Africe stagnovaly, neboť v odvětví panovala legislativní nejistota.

Prezident Ramaphosa během svého projevu v parlamentu oznámil schválení legislativního rámce a legalizaci léčebných výrobků z konopí do konce prvního pololetí 2020. Legislativní změny podle Ramaphosy vedle nastartování konopného farmaceutického průmyslu podpoří také drobné farmáře a zemědělské pěstitele.

Centrální vláda a provincie připravují konkrétní opatření k nastartování sektoru. Kapské město oznámilo, že vyčlení půdu pro pěstování léčebného konopí a prostředky ve výši 638 milionů randů (přibližně 1 miliarda korun) k podpoře rozjezdu konopného průmyslu. Dalších zhruba 1,5 miliard randů plánuje Západní Kapsko investovat v další fázi po roce 2023.

Programy podpory začínajících pěstitelů léčebného konopí připravuje taktéž Východní Kapsko, jehož premiér Mabuyane má za cíl z provincie udělat lídra jihoafrického konopného průmyslu. V plánu vlády jsou pobídky a podpora historicky znevýhodněných zemědělských výrobců a farmářů. Existující i nově vznikající jihoafrické firmy jako 3Sixty BioMedicine, Tautomer, Imvelo Yethu a další hledají partnery, kteří by jim poskytli potřebné technologie a know-how.

Příležitosti se tak nabízejí pro české firmy a investory v oblasti konopné medicíny a specializované zemědělské výroby. Konkrétně jihoafrické firmy poptávají dodavatele technologií k pěstování konopí na volném poli i ve sklenících, popřípadě dodavatele těchto zařízení (například skleníků).

Dále technologií ke zpracování loupaného konopí, konopné mouky, biovláken, semen, konopného oleje, netkaných rohoží, textilních vláken, kompozitních materiálů či obohaceného krmiva pro dobytek. V neposlední řadě bude legalizace obchodu s léčebným konopím znamenat příležitosti také pro dodavatele léčebných výrobků z konopí pro jihoafrický trh. Pro bližší informace mohou české firmy kontaktovat obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví v Pretorii.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autor: Viktor Dolista, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Jihoafrická republika

Doporučujeme