Jižní Korea hledá, jak využít odpady, zajímá se o oběhové hospodářství i recyklaci

Jižní Korea rozšiřuje a podporuje projekty zaměřené na oběhové hospodářství, recyklaci, ale také výzkum a vývoj v segmentu odpadů. Využila toho nedávná mise několika českých firem, vládních agentur a univerzit do Soulu.

Celkové množství odpadu vyprodukovaného v Jižní Koreji v roce 2022 činilo 493 927 tun denně, což představovalo pokles přibližně o 5,8 % oproti předchozímu roku. Odpad je zpracováván na skládkách (4,7 %), spalováním (5,0 %), recyklací (87,6 %) a dalšími metodami (2,8 %).

Ilustrační fotografie

Podle odhadů PwC se očekává, že velikost globálního trhu oběhového hospodářství dosáhne do roku 2030 hodnoty 4,5 bilionu amerických dolarů a že například do roku 2027 vzroste trh s recyklací baterií na 15,4 miliardy USD a trh s recyklací plastů na 63,8 miliardy amerických dolarů.

ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

Jihokorejská vláda proto aktivně podporuje projekty na rozšíření oběhového využívání zdrojů, vytváření klastrů oběhového hospodářství, zavedení certifikačního systému pro recyklované suroviny, objevování a podpora začínajících společností, zavádění systému účinného využívání kapacit a zajištění konkurenceschopnosti v odvětvích, kterými jsou například oběhové hospodářství, petrochemie, železo a ocel/neželezné kovy, baterie, elektronika, textil a automobily/strojírenství.

Na korejském trhu se zpracováním odpadu působí takzvaná velká trojka. Do té se řadí firmy SK Ecoplant, Ecorbit a IS Dongseo. Kromě toho se také zvyšuje důraz na spolupráci se startupy, které využívají inovativní technologie ke sběru a přepravě odpadu.

Od obalů až po polymery

Sedm zástupců z řad českých společností, vládních agentur a univerzit poskytujících široké spektrum řešení v oblasti životního prostředí a rovněž odpadového hospodářství dorazilo v prosinci do Soulu prezentovat svá řešení sahající od obalových materiálů po výzkum na poli polymerů. Návštěva proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie financovaného ze strany Ministerstva životního prostředí ČR.

V rámci B2B akce organizované pod záštitou českého velvyslance v Koreji Ivana Jančárka proběhla řada aktivit, a to od matchmakingového semináře po prezentaci z řad českých i jihokorejských odborníků stran aktuálních trendů v této oblasti v obou zemích. Program delegace rovněž zahrnoval návštěvu unikátního podzemního zařízení na zpracování odpadu ve městě Hanam – Union Tower.

Další důležité informace naleznete na webech Korea Environment Corporation, Ministerstvo životního prostředí Korejské republiky. V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese seoul.commerce@mzv.gov.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Soulu (Korejská republika). Autor: Jakub Kopecký, ekonomický specialista.

• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme