Cílem velvyslanectví je představit Česko jako atraktivního partnera a rovněž nalézt nové možnosti navýšení dovozu českých produktů do této východoasijské země. Ve spolupráci se zastoupením agentury CzechTrade připravil obchodní úsek velvyslanectví prezentaci přímo pro členy asociace Korea Importers Association z řad firem.
Dovoz do Jižní Koreje se zvyšuje. Zatímco jeho objem dosáhl v roce 2021 hodnoty 569 miliard eur, v roce 2022 činil 676 miliard eur, což představuje nárůst o 18,9 %. Mezi hlavními dováženými produkty byly v roce 2021 například ropa a zemní plyn, výpočetní technika či léčiva. Podle zboží se import dělil na polotovary za 289 miliard eur, komodity za 118 miliard eur, kapitálové zboží za 84 miliard eur, spotřební zboží za 75 miliard eur a další zboží za 3 miliardy eur.
ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?
Korea Importers Association (KOIMA) je hlavní korejskou asociací sdružující zdejší importéry do všech odvětví místního trhu. Její členové vidí v současnosti potenciál zejména v biotechnologiích, zdravotnickém průmyslu a zelené ekonomice. Pro Koreu roste kvůli nejistotě v globálních dodavatelských řetězcích význam diverzifikace zemí, ze kterých importuje.
Za hlavní výzvy pro vstup zahraničních importérů do Koreje považují členové KOIMA přísné hygienické a zdravotní normy, ochranářská opatření u některých klíčových odvětví jako třeba zemědělské produkty, jazykovou bariéru, omezené množství volně dostupných informací na internetu a v neposlední řadě zdlouhavost importního procesu od nalezení správného distributora po podpis konečné smlouvy.
Potenciál českého exportu
Velvyslanectví ČR v Jižní Koreji uspořádalo na konci ledna setkání se zástupci hlavní korejské asociace sdružující místní importéry – Korea Importers Association. Jejímu předsedovi Kim Byung Kwanovi představil velvyslanec Ivan Jančárek Česko jako atraktivního partnera s širokým exportním potenciálem, jehož rozsah sahá od optických přístrojů až po potraviny. Oba partneři se shodli na tom, že mezi oběma zeměmi existuje velký potenciál, kterého je třeba využít a vzájemnou výměnu dále navyšovat.
Klíčem k tomu může být například konání pravidelných networkingových webinářů, účast na importním veletrhu KIF v Soulu či incomingové mise korejských importérů do Česka. Jednání se účastnili také zástupci širokého spektra korejských importních společností – od strojírenství až po vybavení domácností. Právě těm byla určena následná prezentace, kterou pro ně zrealizoval obchodní úsek velvyslanectví společně se zastoupením agentury CzechTrade.
„Obchodní bilance Česka s Koreou je dlouhodobě pasivní, což je škoda, protože čeští producenti zde mají rozhodně co nabídnout. Věřím, že právě i díky takovým B2B iniciativám našeho úřadu se bude trend postupně zlepšovat a více našich výrobků se dostane k místním spotřebitelům,“ sdělil po jednání velvyslanec Jančárek.
Další důležité informace k importu do Koreje je možné získat na následujících odkazech: Korea Importers Association, Korea Trade-Investment Promotion Agency, Korea International Trade Association. V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na e-mailu seoul.commerce@mzv.gov.cz a rovněž zastoupení agentury CzechTrade na e-mailu michal.stroka@czechtrade.cz.