Jordánsko podporuje rozvoj a využití umělé inteligence

Kyberbezpečnost a praktické využití umělé inteligence se stávají klíčovými tématy i pro Jordánsko, čímž se zde nabízí řada příležitostí pro inovativní řešení v ICT oblasti.

Jednou z možností, jak představit svou nabídku i širšímu publiku z celého blízkovýchodního regionu, je druhý ročník veletrhu AIDTSEC, který se uskuteční v konferenčním komplexu King Hussein bin Talal Convention Center na jordánském pobřeží Mrtvého moře ve dnech 4. a 5. září 2023.

Ilustrační fotografie

AIDTSEC (The Artificial Intelligence Defence Technologies & Cyber Security Exhibition & Conference) se po úspěšném prvním ročníku v 2021 s více než 80 vystavovateli, stává jednou z nejvýznamnějších regionálních akcí v oblasti umělé inteligence. Jejím spolupořadatelem je i jordánská armáda a jak i název napovídá, primárně se zaměřuje na využití AI v obranných technologiích a kybernetické bezpečnosti.

Cílem organizátorů je ale přitáhnout kromě obranného průmyslu a reprezentantů z vládních i vojenských kruhů i širší odbornou veřejnost, zástupce vědecké a podnikatelské sféry v oblasti umělé inteligence a kyberbezpečnosti obecně. Součástí veletrhu bude také konference o nově vznikajících technologiích obrany AI, včetně digitální transformace a infrastruktury i o dalších aspektech souvisejících s umělou inteligencí.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Jordánsko obecně zažívá poměrně silný vzestup ICT sektoru, který tvoří přes 10 % HDP. Tomu napomáhají i místní rozšiřující se možnosti kvalitního vzdělávání v oboru. Jordánsko svými absolventy pak nejen zásobuje ICT společnosti především v bohatých arabských státech, ale postupně i naplňuje své vlastní ambice stát se lokáním informačním hubem. Neustále se zvyšuje se počet jordánských společností, které poskytují služby zejména přeshraničně, a to jak pro okolní státy, tak celosvětově, některé místní firmy se například cíleně zaměřují na velké a méně obsazené trhy v Africe.

Jordánsko bezpochyby představuje zajímavý potenciální trh pro uplatnění českých ICT řešení, a to nejen v obranném sektoru. Ten je nicméně prioritní pro jordánskou armádu, respektive vládu. Neklidné jordánské hranice s bezpečnostně nestabilními sousedy, které se navíc nachází takřka výhradně v rozsáhlých pouštních oblastech, jsou jedním z hlavních důvodů, proč se jordánská vláda velmi aktivně věnuje možnostem využití umělé inteligence. AIDTSEC 2023 poskytuje bezprostřední příležitost pro představení českých firem. Více informací naleznete na webových stránkách veletrhu, případně přes ZÚ Ammán, commerce_amman@mzv.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ammánu (Jordánsko). Autorka: Zuzana Benešová.

• Teritorium: Asie | Jordánsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl | Software a ICT služby

Doporučujeme