Josef Průša rozvíjí svůj inovační ekosystém. Startupy podpoří v akceleračním programu

Prototypová dílna PrusaLab, fungující pod záštitou firmy Prusa Research, odstartovala třetí ročník akceleračního programu zaměřeného na podporu českých startupů věnujících se vývoji hardwarových produktů.

V rámci svého akcelerátoru nabízí český vývojář, podnikatel a investor Josef Průša mladým firmám neomezené technologické poradenství, výrobní kapacitu hi-tech dílny, propojení s průmyslovými partnery, mentoring a finanční podporu v řádu statisíců korun.

Josef Průša | PrusaLab

„Českým startupům k úspěchu často chybí technologická expertiza, zázemí a peníze do začátku. Proto jsme se rozhodli kapacitu našeho akcelerátoru po letošní rok ve všech směrech rozšířit,” uvádí CEO Prusa Research Josef Průša.

Namísto šesti měsíců je nyní délka akceleračního programu, společně s výší počáteční investice, ustanovena dle potřeb projektu. „Abychom mohli parametry vhodně nastavit, musí vybraný tým nejdříve absolvovat měsíční proces takzvané pre-akcelerace, kdy se navzájem seznámíme a ujistíme se o spolupráci,” přibližuje novinky Ondřej Kašpárek, manažer PrusaLabu. Zatímco v předchozích letech se program otevíral zájemcům jednou za rok, nyní přijímá přihlášky každé čtyři měsíce — uzávěrka prvního běhu je 31. března 2023.

Podmínkou pro akceleraci je dočasný přesun vývoje projektu do dílny PrusaLab v pražských Holešovicích. „Zkušenosti z předchozích let nás utvrdily v tom, že úzká spolupráce týmu s našimi experty na produktový vývoj je klíčová. Takové nastavení nám totiž umožňuje plně využít agilního přístupu i špičkového vybavení, a funkční prototyp společně vyrobit, otestovat a iterovat v řádu měsíců,” doplňuje Kašpárek. Kromě pomoci s vývojem hardwarového produktu účastníci obdrží také mentoring v oblastech podnikového řízení, patentové ochrany či marketingu.

Prusa Research

Spuštění přihlášek bylo oznámeno v rámci tzv. Demo Day, kde se rovněž představili výherci druhého ročníku akceleračního programu potenciálním investorům. Výsledek vývoje prezentoval například startup FlockLock, který cílí na digitalizaci pastevního chovu prostřednictvím chytrých obojků pro skot. „Díky účasti v akcelerátoru nyní máme plně funkční prototyp, který testujeme v ostrém provozu,” komentuje spoluzakladatel Daniel Rychlý.

Pokrok kvituje i Tibor Kučera, vedoucí Last Miles. Ten chce udělat z kolečkových bruslí ten nejpraktičtější způsob přepravy na krátké vzdálenosti pomocí speciálního návleku na botu: „Během akcelerace došlo k výrazným změnám designu, které značně zjednodušily samotnou výrobu brusle i komfort uživatele. Nyní disponujeme životaschopným produktem a můžeme se přesunout k výrobě prvních kusů pro crowdfundingové předplatitele.”

První verzí produktu se pochlubil rovněž startup Goboline zaměřený na technologii světelné projekce. „Průmyslovým areálům, které využívají světelnou projekci k podlahovému značení, může přechod na naše inovativní lineární projektory přinést výrazné energetické a finanční úspory. Jsem rád, že zkušební provoz proběhne právě v prostorách Prusa Research,” přibližuje spoluzakladatel Matyáš Kavan.

PrusaLab hardware akcelerátor pomáhá inovativním firmám vyvinout funkční prototyp vhodný pro sériovou výrobu či vstup investičního kapitálu. V předchozích letech podpořil například startup Posedla, který obdržel ocenění v soutěži Top 10 Inovátoři roku 2022. Za první dva roky provozu programu usilovaly o účast téměř dvě stovky projektů.

Zdroj: PrusaLab

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme