Praha se tak konečně zařadí po bok Vídně, Varšavy či Budapešti, které v našem regionu disponují přímou linkou s egyptskou metropolí již delší dobu.
V přepočtu na obyvatele je přitom objem obchodu mezi Českem a Egyptem výrazně vyšší než v případě Rakouska, Polska a Maďarska a totéž lze říci o počtu turistů, kteří za krásami Egypta každoročně míří.
Zavedení přímé linky je výbornou zprávou především pro české podnikatele. Z pohledu byznysu, který se odehrává zejména v hlavním městě a okolí, nebyla dosavadní charterová spojení s přímořskými resorty (Hurgáda, Marsá Alam aj.) příliš praktická, a bylo tedy třeba létat do Káhiry s mezipřistáním.
ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody
Pro řadu českých firem, které o vstupu na egyptský trh teprve uvažují, ale i pro ty, které se na něm již etablovaly, půjde o značnou úsporu času a potažmo peněz, neboť navazování osobních vazeb a jednání přímo v místě je jedním ze základních předpokladů úspěšného byznysu v Egyptě. Budování kvalitního a dlouhotrvajícího partnerství se tedy bez častého létání do Egypta neobejde.
Jednou z priorit egyptské vlády je potom lokalizace výroby napříč odvětvími, která si klade za cíl snížení závislosti na dovozech i posilování konkurenceschopnosti. Vytváření vlastního průmyslu ovšem vyžaduje masivní investice do kvalifikace egyptských pracovníků a s nimi spojené zaškolování v Česku (totéž samozřejmě platí pro české experty vyslané do Egypta). Jelikož jdou v případě velkých kontraktů čísla proškolovaných do stovek, létáním přímo se zatraktivní možnost přesunu výroby do Egypta firmám obecně.
Lze předpokládat, že přímá linka posílí i obousměrný turismus. Češi budou moci snadněji cestovat za pyramidami v Gíze, Sakkáře či káhirskými památkami i muzei nebo do destinací na severním pobřeží Egypta. Pro Egypťany se naopak otevírá cesta do Česka bez nutnosti tranzitu přes okolní země – vzhledem k tomu, že aglomeraci okolo hlavního města obývá cca 22 milionů lidí, naprostá většina turistů směřující do Evropy využívá letů právě z Mezinárodního letiště v Káhiře.
Egypťané navíc projevují stále větší zájem o zdravotní turistiku a čím dál víc z nich si je tradice českých lázní a léčivých pramenů vědoma. Přímé spojení s Prahou tak zjednoduší cestu egyptských turistů do často příhraničních lázeňských obcí, což může být pobídkou pro podnikatele v lázeňském průmyslu.