K sériové výrobě WPA Nanomasky či 3D masky z ČVUT pomohly evropské dotace

Nákup technologií na výrobu roušek, respirátorů, ochranných masek a dezinfekčních gelů. To je nejčastější zaměření podpořených projektů z výzvy Technologie – Covid 19.

Zdroj: API
  • Zhruba dvě třetiny projektů (57) už byly zcela dokončeny a API v nich firmám zprostředkovala proplacení dotační podpory ve výši téměř 171 milionů korun.
  • OP PIK tak podpořil například zavedení sériové výroby unikátní WPA Nanomasky či 3D masky z ČVUTčeských ochranných prostředků, které jsou svou kvalitou známé i ve světě.

Ve výzvě Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), přesně před rokem začala přijímat žádosti podnikatelů o dotace. API už vyřídila schválení dotační podpory 93 projektům v hodnotě téměř půl miliardy korun.

Výzva Technologie – Covid 19 byla v reakci na koronavirovou pandemii vyhlášena 15. dubna 2020 Ministerstvem průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem OP PIK. API přijímala žádosti o dotace od 4. května do 5. června 2020. Výzva cílila na podporu produkce zdravotnických a osobních ochranných prostředků a firmy o ni projevily velký zájem.

„Celkem bylo schváleno 93 projektů za téměř půl miliardy korun a téměř dvě třetiny z nich už byly dokončeny. Plánovaná alokace výzvy 560 milionů korun, tak bude zřejmě skoro vyčerpána. V dokončených projektech už bylo firmám proplaceno téměř 171 milionů korun,“ vypočítává Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace.

Získaná podpora umožnila firmám zahájit sériovou výrobu zejména osobních ochranných prostředků. Ve výzvě Technologie – Covid 19 získala dotační podporu například firma 3Dees Industries, a to ve výši 5,514 milionu korun na projekt ve výši 11,028 milionu korun. Finanční podporu firma využila k zahájení sériové výroby ochranné masky, kterou pro 3D tisk pod názvem CIIRC RP95-3D vyvinuli odborníci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT.

„Díky podpoře jsme pořídili novou průmyslovou 3D tiskárnu a rozšířili tak své výrobní kapacity. Kromě klíčové části respirátoru CIIRC RP95-3D vyrábíme i další ochranné pomůcky, jako jsou držáky ochranných štítů nebo doplňky k respirátorům,“ komentuje rozšíření výroby Miloš Blaškovan, finanční ředitel firmy 3Dees Industries.

3Dees Industries

Společnost Workpress Aviation (WPA) obdržela dotační podporu ve výši 0,924 milionu korun na projekt ve výši 1, 849 milionu korun. Předmětem projektu bylo pořízení výrobních technologií pro sériovou výrobu vysoce inovativních ochranných polomasek, vyvinutých v rámci společnosti, s dlouhou životností filtračních složek a špičkovou kvalitou. Používají je jak profesionálové z řad zdravotníků, hasičů, policistů a vojáků, tak i široká veřejnost.

„Výrobní technologie, které jsme v rámci projektu pořídili a zprovoznili, se skládají z robotů, jež automatizují lepení jednotlivých komponent, a skeneru s příslušenstvím, který kontroluje kvalitu vyrobených masek. Filtr v nich nepropouští viry ani bakterie. Celá maska se dá dezinfikovat i dekontaminovat, a tedy i opakovaně použít. Podle atestací je WPA Nanomaska ještě o řád účinnější než používané respirátory třídy FFP3,“ uvádí Jitka Civínová, manažerka projektu z WPA.

Na podporu boje s Covid 19 přijímala API do konce roku 2020 také žádosti o dotace ve výzvě Inovační vouchery Covid-19, která podpořila nákup poradenských, expertních a podpůrných služeb v oblasti inovací od výzkumných organizací. Přihlásilo se v ní celkem 33 projektů za necelých 11 milionů korun. Aktuálně je 18 z nich za téměř 5,5 milionu korun schváleno. I v této výzvě se nejvíce projektů zaměřilo na výrobu roušek, respirátorů, ochranných masek a dezinfekčních gelů.

API má svá zastoupení ve všech krajských městech České republiky, zájemci o dotace z OP PIK zde mohou konzultovat své projekty. Informace je možné získat i telefonicky nebo e-mailem přes zelenou linku 800 800 777. Všechny služby API jsou pro zájemce o dotace zdarma.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme