Kalibraci letišť v Malajsii budou zajišťovat české bezpilotní stroje

Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV dodá malajsijské společnosti GIAAN Group kompletní kalibrační systém včetně dvou letounů.

Tento exportní úspěch odráží potenciál Malajsie v leteckém průmyslu, ať již civilním či obranném, a také stabilní snahu o přítomnost české firmy na místním trhu. Malajsie představuje zajímavý trh díky své poloze v srdci jihovýchodní Asie, nachází se zde významný dopravní uzel s návazností do celého regionu.

Ilustrační fotografie

Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV uzavřel smlouvu na dodávku nového kalibračního systému NAVAID. Inovativní řešení založené na spolehlivých strojích Primoco UAV One 150 získá malajsijská společnost GIAAN GROUP. Systém vhodný pro kontrolu, kalibraci a vyhodnocení nejrůznějších letištních navigačních zařízení, jako jsou ILS/VOR/DME/TACAN/COM, a také vizuálních systémů, jako je PAPI/VASI, plánuje GIAAN využívat pro plnění kalibračních misí na letištích v regionu jihovýchodní Asie. Hodnota zakázky včetně dvou bezpilotních letadel One 150 dosáhla 3,7 milionu eur.

„Zatímco dosavadní kalibrační řešení pro bezpilotní letouny obvykle využívají miniaturizovaný hardware, který ne vždy zvládá pracovat se skutečnými daty vysílače a přijímače, stroje Primoco UAV One 150 dokážou nést stejné kalibrační a měřící zařízení jako platformy s posádkou. Výrazně tak snižují náklady na přesný výstup ve standardu ICAO, který zákazníci od kalibračních leteckých misí požadují,“ popisuje generální ředitel Primoco UAV SE Ladislav Semetkovský.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Výrobce civilních i vojenských dronů

Česká společnost Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150, schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů. Klíčovými vlastnostmi letadla jsou jeho velikost, maximální vzletová hmotnost 150 kg, výdrž 15 hodin, dolet 2 000 km, cestovní rychlost 120 km/h, užitečné zatížení 30 kg a plně automatický vzlet a přistání. Společnost se zaměřuje na civilní a vojenské letecké aplikace, zejména v oblasti energetiky, pohraniční a pobřežní bezpečnosti, monitorování požáru a pátracích a záchranných operací. Letadla společnosti jsou v provozu na čtyřech kontinentech.

GIAAN GROUP poskytuje služby v oblastech soukromého vysokoškolského, univerzitního a dalšího vzdělávání, výcviku a dálkového vzdělávání pilotů, letového a zemědělského provozu pro bezpilotní letadla (UAV), para jumpingu, AOC, charterových letů a pronájmu letadel, výzkumu a vývoje, pátracích a záchranných operací, letové kalibrace a speciálního bezpilotního leteckého systému (UAS) pro UAV.

Ilustrační fotografie

Příležitosti v leteckém průmyslu

Letecký průmysl je identifikován malajsijskou vládou jako jeden z prioritních sektorů a je nedílnou součástí strategického plánu Malajsie pro nadcházející pětileté období (2021–2025). Letecký, ale i kosmický průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích průmyslových odvětví v zemi, které se opírá o implementaci tzv. Malaysian Aerospace Industry Blueprint 2015–2030.

Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur se dlouhodobě při svých aktivitách zaměřuje na podporu exportních zájmů českých firem z oblasti leteckého průmyslu a jako jeden z nejvíce dynamicky se rozvíjejících jej definuje i v Mapě oborových příležitostí.

Velvyslanec České republiky v Malajsii Milan Hupcej okomentoval exportní úspěch české firmy následovně: „Od otevření hranic a přechodu do endemické fáze v dubnu 2022 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur již několik akcí na podporu tohoto sektoru. Ať již to byl specializovaný seminář ke konektivitě v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, účast na Selangor Aviation Show, vojenském veletrhu DSA či nedávné vrcholné návštěvě ministra průmyslu a obchodu České republiky v Malajsii.“

„Úspěch společnosti Primoco UAV je důkazem vysoké konkurenceschopnosti českých výrobců na místním trhu, ale i smyslu, který naše společné úsilí dává. Na tento strategický sektor se budeme i nadále soustředit, přičemž nejbližší příležitostí bude nadcházející veletrh LIMA 2023, kde české firmy z leteckého průmyslu podpoříme i prostřednictvím nástroje na podporu ekonomické diplomacie, tzv. PROPEDu,“ doplnil český velvyslanec.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kuala Lumpur (Malajsie). Autor: Milan Dostál, obchodní rada.

• Teritorium: Asie | Malajsie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme