Kanada poptává evropské zelené technologie, české firmy se mohou zapojit

Evropská unie startuje druhou fázi nízkouhlíkové byznysové platformy Low Carbon Business Action Canada (LCBA) na podporu expanze malých a středních evropských firem v oblasti zelených technologií do Kanady.

I české firmy se mohou opět zapojit a získat šanci představit se kanadským firmám, které poptávají inovativní řešení z Evropy. Detailní informace bude možné získat na webináři LCBA Canada 12. září 2024.

Ilustrační fotografie

Kanada má ambiciózní klimatické cíle. Aktivně se zaměřuje na snižování emisí skleníkových plynů prostřednictvím řady iniciativ, politik a strategií. Patří sem přechod na obnovitelné zdroje energie, podpora elektrifikace dopravy, rozvoj malých modulárních reaktorů, snížení energetické náročnosti, zavedení uhlíkových daní a investice do technologií pro zachytávání a ukládání uhlíku.

ExportMag.cz: Východ Kanady je rájem pro inovativní firmy

Kanadská vláda si v této oblasti stanovila ambiciózní cíle včetně dosažení nulových emisí do roku 2050, což se promítá i do toku investic zaměřených na projekty spojené s ochranou klimatu. Objem takových investic ve srovnání s rokem 2021 se zvedl o 50 %, a to z 15 na 22 miliardy CAD ročně. I Kanaďané samotní jako spotřebitelé pak stále více upřednostňují zelené technologie – ať se to týká prodeje elektromobilů, které již tvoří 10 % nově prodaných vozidel, či rekordního nárůstu instalací tepelných čerpadel. Fotovoltaické panely a větrné elektrárny jsou v současnosti v Kanadě nejrychleji rostoucími novými zdroji energie.

Kromě aktivit státu a provincií si cíle dávají i samotné kanadské podniky – podle nedávných průzkumů má polovina kanadských firem konkrétně stanovené cíle v oblasti snížení emisí do roku 2030. A kanadské firmy teď poptávají technologická řešení, která jim umožní těchto cílů dosáhnout. Pro české společnosti se tím otevírá řada nových příležitostí v oblasti obnovitelných energií či inovativních technologií pro snižování emisí.

Evropa nabízí řešení

Pomocnou ruku při snaze podpořit snížení globálních skleníkových plynů a pro posun směrem k cirkulární ekonomice znovu nabídne i Evropská unie v rámci projektu „Low Carbon Business Action Canada“. Projekt si klade za cíl podpořit spolupráci mezi kanadskými podniky poptávajícími zelené technologie a evropskými malými a středními firmami, které nabízí produkty s prokazatelně pozitivními environmentálními přínosy. Nosným cílem projektu je podpořit ty evropské firmy, které nabízejí inovativní řešení pro konkrétní problémy identifikované participujícími kanadskými společnostmi.

Ilustrační fotografie

Platforma je orientovaná velmi prakticky a bude fungovat na bázi série „výzev“. Kanadské firmy představí jednotlivé „výzvy“, kterým čelí a vydefinují potřeby, resp. technologie, které pro řešení potřebují spolu s definicí požadované úrovně zralosti technologie (tzv. Technology Readiness Level). V rámci série „Challenge Pitch“ se pak evropské firmy budou moci přihlásit se svými řešeními – nejslibnější návrhy řešení pak budou mít příležitost se představit konkrétním kanadským poptávajícím firmám.

Výherce každé výzvy pak s kanadskou firmou uzavře společný podnikatelský záměr (tzv. Joint Business Concept), kde budou blíže vydefinovány další kroky implementace technologií spolu s technickou pomocí financovanou Evropskou unií, která má směřovat k usnadnění vstupu evropské firmy na kanadský trh. Technická pomoc zahrne základní orientaci na kanadském trhu, asistenci v oblasti regulatorních požadavků, ochrany duševního vlastnictví, i průzkumu trhu či při vytváření studií proveditelnosti.

První fáze projektu proběhla v letech 2021–2023. Kanadská strana předtím vydefinovala okruhy, kde poptávala evropská řešení, a to v sektorech těžkého průmyslu, těžařského průmyslu, dopravy, budování infrastruktury, zemědělství a produkce potravin, energetiky či odpadového hospodářství. V každém sektoru pak byly specifikovány konkrétní výzvy sektorové priority – od výroby vodíku pro potřeby ocelářství v případě těžkého průmyslu přes bateriové uskladnění energie v rámci energetiky po inovativní proteinové technologie v zemědělství. Pro druhou fázi výzvy se předpokládají podobně definované okruhy.

České firmy mohou být u toho

Do první fáze projektu se z Česka do platformy zapojily tři české technologické firmy. Druhou fázi otevře workshop organizovaný v hybridním módu (fyzicky i online) dne 12. září 2024, který představí prioritní oblasti a konkrétní cíle pro další období. Tento seminář je otevřený všem zainteresovaným firmám a institucím. Kritériem účasti na straně českých firem je velikost podniku – projekt cílí na podporu mikro a malých a středních firem a startupů se sídlem v EU. Podmínkou je rovněž většinové vlastnictví v rukou občanů EU. Vyžadována je zkušenost s působením na trzích mimo EU – v případě firem s mimořádně inovativními technologiemi je však tento požadavek prominut.

Velvyslanectví ČR v Ottawě bude monitorovat jednotlivé dílčí výzvy LCBA a je připraveno podpořit české firmy v účasti na jednotlivých projektech i při následné realizaci. Kanada má pro přechod k bezemisní ekonomice velké ambice a zde se nabídne příležitost jak na trh vstoupit a získat potřebné reference, tak dlouhodobě se podílet na transformaci, která bude trvat dalších několik dekád.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ottawě (Kanada). Autor: Marino Radačič, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí

Doporučujeme