Na základě této dohody bude společnost Nucleare lectrica spolupracovat s kanadskými společnostmi na vývoji reaktorů CANDU (Canada Deuterium Urani um), bloků 3 a 4, v již provozované jaderné elektrárně Cernavoda.
Financování vývozu bude poskytnuto prostřednictvím vládního Kanadského účtu, nikoliv prostřednictvím národní agentury pro vývozní úvěry Export Development Canada (EDC), potvrdil mluvčí Global Affairs Canada.
Proces s využitím vládního Kanadského účtu se používá v případech, kdy EDC nemůže převzít riziko financování, ačkoli agentura obvykle pomáhá vyjednávat, realizovat a spravovat tyto obchody na stejném základě jako aktivity v rámci korporátního konta.
ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou
Kanadská vláda tvrdí, že dohoda sníží emise a pomůže Rumunsku postupně do roku 2032 ukončit výrobu elektřiny z uhlí. Podle společnosti Nuclearelectrica má být projekt dokončen do roku 2031 a po jeho dokončení bude jaderná energie představovat více než třetinu domácí výroby energie.
Navrhované rozšíření elektrárny podporuje také Exportní a importní banka Spojených států (US Exim), která společnosti EnergoNuclear, dceřiné společnosti Nuclearelectrica, poskytne přímou půjčku ve výši 57 milionů USD na podporu představebního inženýrství a studií proveditelnosti projektu.
„Brutální a neoprávněná invaze Ruska na Ukrajinu zdůraznila potřebu Rumunska a dalších evropských zemí snížit závislost kontinentu na ruské energii a zároveň maximalizovat svou energetickou bezpečnost. V tomto ohledu se Kanada snaží podpořit energetickou budoucnost Evropy tváří v tvář nedostatku dodávek a zároveň prosazovat společné priority,“ uvádí Natural Resources Canada.
Zástupce kanadské vlády uvedl, že dohoda je zaměřena na širší dodavatelský řetězec spíše než na konkrétní vyvážející společnost, a umožní tak více firmám získat zakázky prostřednictvím otevřeného výběrového řízení. Dodal, že dohoda vytvoří stovky, ne-li tisíce pracovních míst pro inženýry a vědce, jakož i pro pracovníky ve výrobním sektoru.