V roce 2022 pracovalo v Kanadě v zemědělství přibližně 422 tis. osob, z toho 71 tis. zahraničních pracovníků. Dlouhodobě byl nedostatek pracovníků řešen využitím pracovní síly ze zahraničí.
Ačkoliv počet zahraničních pracovníků mezi roky 2017 až 2022 vzrostl až o 30 %, i nadále přetrvává problém s neobsazenými pracovními místy, kterých je aktuálně v kanadském zemědělství okolo 28 tis. Odhaduje se, že právě neobsazená místa způsobují ušlý příjem sektoru ve výši 3,5 mld. kanadských dolarů ročně.
Jedním z řešení může být ještě větší využití zahraničních pracovníků. Při porovnání vůči celkovému počtu pracovníků jich aktuálně v Kanadě působí přibližně 17 %. V roce 2030 by se jejich počet měl navýšit až na 40 %, přesto to nebude dle odhadů dostatečné. Předpokládá se, že největší tíhu ponese odvětví ovoce a zeleniny, které bude potřebovat během hlavní sezóny obsadit dalších více než 35 000 pracovních míst.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Pokud jde o další odvětví, sektor mléka a mléčných výrobků bude vyžadovat dodatečných 5 000 pracovníků, sektor obilovin a olejnin 3 680, chov prasat 3 080, chov skotu a výroba hovězího masa 2 600 nebo sektor drůbeže a vajec 2 420 pracovníků.
Podle Canadian Agricultural Human Resource Council by se federální vláda měla více zaměřit na příležitosti, které nabízí pracovní migrace, na posílení infrastruktury a vzdělávání veřejnosti s cílem zlepšit vnímání zemědělství. Vláda by se měla věnovat i rozvoji řízení lidských zdrojů a využití nových technologií a automatizace.
Aktuální vývoj na pracovním trhu a zvyšující se důraz na využití moderních technologií a automatizace výroby představuje příležitost pro české firmy, které by měly zájem nabídnout své produkty a chytrá řešení kanadským partnerům.