Kanada si uvědomuje nutnost posilovat spolupráci s jinými partnery, než je USA

Radek Machů působí v roli generálního konzula České republiky v Torontu od podzimu 2024. Jak vnímá současné napjaté dění v Severní Americe?

Jak hodnotíte současnou situaci? A co může znamenat pro naši zemi a naše podnikatele?

Současná situace je opravdu velice složitá, nikdo podle mého názoru tak vzrůstající napětí mezi americkou a kanadskou vládou neočekával. Negativa z obchodních sporů dopadají na všechny, dojde minimálně ke stagnaci až propadu světové ekonomiky a nelze opomíjet ani bezpečnostní rizika. Otevírá se tím prostor k růstu celosvětové role a obchodního postavení jiným mocnostem, které toho jistě využijí.

Ilustrační obrázek mapy Severní Ameriky s vlajkami USA a Kanady
Ilustrační fotografie

Kanada od začátku obchodních sporů ukázala velké odhodlání bránit se tlaku a dopadům na svou ekonomiku. Provincie, teritoria a federální vláda se semkly ve společném postupu i snaze ovlivnit či eliminovat rozhodnutí USA stejně jako v protiopatřeních.

Země byla obchodně po dlouhá léta víceméně jednostranně orientovaná na svého nejbližšího souseda, ale v tuto chvíli si uvědomuje nutnost posilovat spolupráci s partnery i v jiných teritoriích. Evropská unie je pro ni přitom dostatečně velký trh, který může nahradit výpadky zahraničního obchodu vlivem opatření zaváděných ze strany USA. A Kanada je atraktivním partnerem i pro nás.

V tomto kontextu je důležité znovu podtrhnout význam obchodní dohody CETA a její naplňování, nástroje jako Horizon Europe, což je klíčový program EU pro financování výzkumu a inovací, a pracovat na partnerství v oblasti digitálních technologií, nerostných surovin a zelených technologií. Přináší to příležitosti i pro české společnosti a kanadští partneři se teď velmi aktivně zajímají o možné společné projekty, dodávky a celkovou spolupráci. Tento aspekt je zde patrný na každém kroku, při každé komunikaci či setkání s nimi.

Kanada vyhlíží partnery z Evropy. Čas pro české firmy právě přichází

Kde tedy nyní vidíte těžiště své činnosti? Na jaké aktivity svého úřadu byste rád firmy upozornil?

Jak už jsem naznačil, Kanada má z mého pohledu velký potenciál a Česká republika by jí měla věnovat náležitou pozornost i v prioritách našeho zahraničního obchodu a krocích vlády a ministerstev. Naše obchodní výměna stabilně roste, za posledních deset let se zdvojnásobila a čím dál víc českých firem na zdejší trh exportuje nebo tu rovnou otevírá pobočky.

Nicméně stále je prostor k hledání nových příležitostí, a to i ve spolupráci s kolegy na velvyslanectví v Ottawě a s agenturami CzechTrade a CzechInvest, které mají kanceláře přímo na našem konzulátu.

Radek Machů svou kariéru započal v privátní sféře na nejrůznějších pozicích, od roku 1999 pak působí na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Zastával například funkce ředitele Interního auditu a Odboru správy rozpočtu, zástupce velvyslance Stálého zastoupení ČR v Bruselu či zvláštního zmocněnce pro přípravu českého předsednictví v Radě EU. Od září 2024 působí jako generální konzul v Torontu.

Generální konzulát v Torontu pokrývá hlavně vztahy s provinciemi Ontario, Manitoba, Saskatchewan a Alberta, které jsou lídry v nerostných surovinách, energetice, ale i pokročilých a digitálních technologiích. V řadě oblastí už spolupráce probíhá, účastníme se významných veletrhů, jednáme s provinciemi a propagujeme atraktivitu České republiky.

V rámci svého působení vnímám jako oblasti zájmu do dalších let těžební průmysl, geologický průzkum, kybernetickou bezpečnost, umělou inteligenci a automatizaci, letectví, automobilový průmysl, přesné a pokročilé zemědělství, biotechnologie a zdravotnické přístroje, ale i výzkum a technologické dodávky. Nelze opomíjet také turistický průmysl, obzvlášť když v létě startuje přímá letecká linka Toronto–Praha. A co je důležité ještě dodat na závěr: v Kanadě už o nás vědí, jen je to zde všude potřeba neustále, efektivně a správně připomínat!

Převzato z Internetového portálu TRADE NEWS. Autorka: Jana Jenšíková

Doporučujeme