Zdroj: CzechTrade

Kanada zavede digitální daně pro technologické korporáty

Nová federální daň má od příštího roku požadovat tři procenta ze zisku velkých technologických firem působících v Kanadě.

Kanada na rozdíl od mnohých zemí neustoupila před zavedením digitálních daní pro multinárodní korporáty původně plánovaného na příští rok. Ministryně financí Chrystia Freeland se současně vyjádřila, že se Kanada nebude vyhýbat dosažení mezinárodní formy daňové úpravy.

Ilustrační fotografie

Více než 140 zemí světa plánovalo zavést nový způsob zdanění digitálních multinárodních korporátů, jako jsou například Apple nebo Amazon, které tradičně daní v zemích s nízkou daňovou sazbou, do roku 2021. Po původní mezinárodní dohodě vedoucí k pozdržení data implementace do roku 2024, se ale většina zemí rozhodla letos v červenci implementaci zpozdit alespoň o jeden další rok, než se dosáhne mezinárodního konsensu o úpravě této daně. Kanada toto druhé pozdržení implementace odmítla, protože by v současné době neměla žádný systém zdanění aktivit digitálních korporátů a byla by znevýhodněna oproti zemím, které tyto korporáty již daní.

Nová kanadská federální daň by měla od příštího roku požadovat tři procenta ze zisku u velkých technologických firem působících na jejím území. Mezinárodní daňová dohoda by potom měla zajistit, že největší a nejvíce ziskové technologické korporáty světa budou danit příjmy v zemi, kde k danému prodeji služby, či statku došlo. Dále by měla být zajištěna minimální mezinárodní korporátní daň na úrovni 15 procent.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí

Doporučujeme